Alçıpan Nedir Nasıl Uygulanır? - Tadilat 35 İzmir Tadilat Ofisi

Alçıpan Nedir Nasıl Uygulanır?

Alçıpan, çimento birleştirme ile yapılmış tuğla veya bloklar duvarlarının yerini alan modern bir inşaat teknolojisidir. Alçıpan "kuru duvar" anlamına gelir. Avrupa ve Amerika'da duvar ve tavanlarda en çok kullanılan sistem olup, hızlı, ekonomik ve akılcı bir süreç olması nedeniyle Türkiye'de de önemli yer edinmiştir.

Alçıpandan yapılmış duvarlar, galvanizli çelik çerçeve ve her iki taraftan vidalı yüksek mukavemetli alçıpandan oluşur. Hassas ölçümlere sahiptirler ve kapılar, dolaplar ve raflar gibi cihazları güvenli bir şekilde desteklemek için tasarlanmıştır. Yığma yapılara göre daha esnektirler ve yaratıcı çözümlere olanak tanırlar. Montaj sırasında, alçıpan, uygulama çok az moloz ürettiği için hız temizlik anlamına gelir. Ayrıca, üstün bir bitiş kalitesi sağlar. Duvarda pürüzsüz bir yüzey sunar ve diğerlerinin yanı sıra boya, fayans, seramik, pastil veya mermer gibi her türlü kaplama ile kullanılabilir.

Bakım ve yenilemesi duvarlardan daha kolaydır. Elektrik ve tesisat sistemleri duvarların içinden kalır ve alçıpan duvarda erişimi hızlı ve kolaydır. Örneğin bir su sızıntısı meydana gelirse, tesisatın onarımı için alçıpan plakada gerektiği kadar kesim yapılması yeterlidir. Daha sonra duvar aynı levha parçası ile kapatılır. Vasıflı bir profesyonel, servisi bir günde tamamlar, kir ve rahatsızlık minumum düzeydir.

Alçıpan teknolojisinin bir diğer avantajı da banyo, mutfak gibi ıslak hacimlerde sorunsuz kullanılabilmesidir. Bu durumda, neme dayanıklı, küf ve mantar önleyici korumalı yeşil plakalar kullanılır. Yeşil alçıpan için su yalıtımı, herhangi bir ıslak hacim duvarı ile aynı temel prosedürüler uygulanır.

Alçı levhaların özellikleri optimum akustik yalıtım sağlamanın yanı sıra sıcaklık kontrolüne de katkıda bulunur. Böylece ortam yazın daha serin, kışın ise daha sıcak olur. Alçıpan yangın durumunda iyi bir direnç gösterir. Daha fazla korumaya ihtiyaç duyulan alanlara özel yangına dayanıklı plakalar yerleştirilir yerleştirilir yada yangın boyası ile boyanır.

Alçıpan Nedir?

Duvar veya asma tavan ve bir çok dekoratif iş yapımında kullanılan, alçıdan imal edilmiş iki tarafı karton olan plakalara denir. Alçıpan gerçekte bir marka ismi olmasına karşın günlük kullanımda "kartonlu alçı levha" yerine kullanılan isimdir.

Alçı levhalar CaSO4.1/2 H2O kimyasal özelliğe sahip alçının dayanıklı iki karton arasına dondurulması sureti ile üretilir. Üretilen plakalar çeşitli kalınlıkları vardır. Uygulanacağı yere göre 6–18 mm kalınlıklara sahiptir. Farklı kalınlıktaki bu plakaların çeşitli boyları da vardır. 120 ya da 125 cm en ve 200 – 450 cm uzunluklarda üretilebilmektedir. 

Alçıpan nasıl uygulanabilir?

Hem kurumsal hem de konut projelerinde kullanılabilecek yaratıcı ve modern bir çözümdür.

Alan kazanmak:

Alçıpanın duvarları, duvardan daha incedir. Daha az kalın duvar ile daha fazla alanın kullanılmasını sağlar. Ofiste küçük ortamlar kurmak veya merdivenlerin altındaki alanı dolaba dönüştürmek için harikadır.

Öngörülen reformlar:

Proje, evin yeniden düzenlenmesi olduğunda, pratiklik, temizlik ve ekonomi sağlar. Çocuklar büyümesiyle, odalarda değişiklikler rahatça yapılabilir ve evde ayarlama yapmayı kolaylaştırır. Bebeğin odasını yeniden inşa edebilir, odalarınızı yeniden şekillendirebilir veya mutfağı kolaylıkla genişletebilirsiniz. Karşılaştırıldığında bu yapmak tuğla duvarlarla çok zor olacaktır.

Dekorasyon ve aydınlatma:

Şömineler ve duvarlarda dekoratif işlevli olarak uygulanmaktadır. Ayrıca ortamın tüm tasarımına değer veren, farklılaştırılmış bir aydınlatma yaratmak da mümkündür.

Akustik gereksinimleri karşılama:

Konser salonları, sinemalar ve oditoryumlar gibi ses koruması gerektiren ortamlar için idealdir. Film kalitesinde film izlemek için ev sineması kurulumunda veya bir yer tutucuda olabilir. Aynı zamanda, bir komşu gelen sesleri de  engeller.

Montaj nişleri:

Alçıpan, rafların, tezgahların ve panellerin yanı sıra nişlerin yapılmasını sağlar. Sadece fonksiyonel değil, estetik ihtiyaçları da karşılayan bir çözümdür. Alçı levhaların arasına cam raf veya başka bir malzeme sabitlenerek raf montajı yapılır, mermer veya granit tezgaha gömmek mümkündür. Oluşturulan raraflara ve paneller cihazları barındır ve ayrıca kirişler, tesisatlar, kanallar gibi ayrıntıları gizleyebilir.

Bölüm olarak çalışmak:

Alçıpan, bir yığma duvarın tüm avantajlarını ve aynı mukavemeti sunar, ancak montajı ve yer değiştirmesi çok daha pratiktir. Ofis bölümleri ve diğer kurumsal ortamlar için kullanımı mükemmeldir ve ortamı yeniden yapılandırırken daha fazla gönül rahatlığı sağlar.

 

Bunu paylaşın arkadaşlarınızda okusun!

Facebook'a GönderWatsapp'a GönderTwitter'a GönderLinkedIn'e Gönder