Mutfak Tadilatına Nasıl Başlanır?

Mutfak Tadilatına Nasıl Başlanır?

Başarılı ve verimli bir mutfak tadilatı sağlamak için ne zaman profesyonel yardım gerekeceğinin yanı sıra, herhangi bir ev sahibinin bir mutfak tadilatının hangi kısımlarını kendi başına halledebileceğini ele alacağız.

Bir mutfağın nasıl yeniden şekillendirileceğini öğrenmek, banyo tadilatlarından sonra en popüler tadilat projesi olduğu düşünüldüğünde, birçok ev sahibi için bir geçit törenidir. Herhangi bir tadilatta olduğu gibi, bir mutfağı yeniden şekillendirirken atılması gereken temel adımlar vardır ve bunların hepsi dikkatli bir planlama ve büyük bir sabır gerektirir.

Bununla birlikte, bir "kendin yap" mutfak tadilatı zor olmak zorunda değildir. Başarılı ve verimli bir mutfak tadilatı sağlamak için ne zaman profesyonel yardım getireceğinin yanı sıra, herhangi bir ev sahibinin bir mutfak tadilatının hangi kısımlarını kendi başına halledebileceğini ele alacağız.

Mutfak Tadilatı Planlamak İçin 6 Basit Adım

1. Mutfağınızın Tadilatı İçin Fikirler Toplayın ve Taslak Yapın

Bir mutfak tadilatında ilk adım en kolayıdır - ne istediğinize karar verin. En sevdiğiniz Pinterest panolarına ve ev geliştirme sitelerine göz atarak ilham aramaya başlayın ve kendi tadilat planlarınızı geliştirmeye yardımcı olmak için araştırma yaparken fikirleri bir klasöre veya görsel panoya kaydedin. Geniş bir yerleşim düzeni ve tasarım yelpazesini incelemek, yeni mutfağınızda olmasını istediğiniz armatürleri, dokuları ve malzemeleri belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca mutfağınızın nasıl kullanılacağını ve yeni tasarımınızın mevcut kat planına uyup uymayacağını da düşünmelisiniz.

Aklınızda bazı (gerçekçi) fikirler olduğunda, tadilatın genel bir taslağını çizin. Ana odak noktanız mutfağın düzenini bulmak olmalıdır. Tasarım sürecinde önemli bir aşama, dolaplarınızın ne kadar aralıklı olacağını, mutfak adanızın nereye yerleştirileceğini, cihazların nereye konacağı ve diğer lojistik detayları belirlemektir. Kesin yerleşim düzenini bilmek, potansiyel tadilat firmalarına işin kapsamı hakkında bir fikir verecek ve mutfak tadilat projeniz için tahminleri almayı kolaylaştıracaktır. Bir çok şekilde tasarlanan bilen mutfağın genel çalışma prensipleri ve kullanım dostu olması için Mutfak Çalışma Üçgeni makalemizi de okuyabilirsiniz.

“Kendin Yap yoluna gitmek için zamanınız varsa, bu çok daha uygun fiyatlı olacaktır. Her parçanın alışverişine ayıracak zamanınız ve emeğin bir kısmını kendiniz yapacak vaktiniz varsa, sınırlı bir bütçeyle üst düzey bir mutfak tadilatı yapabilirsiniz. İnternetiniz varsa hemen hemen tüm dünya emrinizdedir.”

Tarık Bedel | Proje Planlama

2. Mutfak Tadilatı İçin Bütçe ve İstenen Zaman Çizelgesi Oluşturun

Hayalinizdeki mutfağın nasıl görüneceğine dair bir fikriniz olduğunda, ne kadara mal olacağını belirlemenin zamanı geldi. Mutfak tadilat bütçeniz için sağlam bir temel oluşturmak için biraz araştırma yapın. Bu süreçte bir mutfak tadilatının ne kadara mal olacağını tam olarak belirlemek zor olsa da, şimdi bir bütçe üst sınırı oluşturmak, profesyonellerle iletişim kurmaya başlamanıza olanak sağlayacaktır.

Bir Mutfak Tadilatı İçin Nasıl Bütçe Yapılacağı Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Bir mutfağı bütçeye göre yeniden şekillendirme kılavuzumuz, bir "kendin yap" mutfak tadilatının her bir yönünün ortalama maliyetlerini - zeminlerden dolaplara kadar - ve her birinde tasarruf için ipuçlarını paylaşıyor.

Ayrıca, üstlendiğiniz büyük projeye kendinizi hazırlayabilmeniz için mutfak tadilatınızın ne kadar süreceğine dair genel bir fikriniz olmalıdır. Zaman çizelgeleri, mutfağınızın büyüklüğü, yapılan işin kapsamı ve birlikte çalışabileceğiniz herhangi bir tadilat firması gibi bir dizi faktöre bağlı olarak değişse de, uzmanlar bir mutfak tadilatının 20 gün ila üç ay sürebileceğini tahmin ediyor.

3. Profesyonelleri Çağırın

 

Granit tezgahlardan özel mutfak dolaplarına ve tüm projenin kendisini yönetmeye kadar büyük bir mutfak tadilatının hemen her yönü için bir profesyonel vardır. Göreviniz, benzersiz tasarımlarınızı gerçekleştirmek için en iyi profesyonelleri bulmak için arkadaşlarınızı, meslektaşlarınızı ve eski güzel araştırmalarınızı kullanmaktır. Başlamak için iyi bir yer, size sunulan her malzemeye bir göz atmak ve muhtemelen yol boyunca birkaç tavsiye almak için büyük mağazaları ve showroomları ziyaret etmektir.

Henüz lisanslı bir yükleniciye ulaşmadığınızı varsayarsak, bunu bütçe, yerleşim ve genel tasarım tamamlandıktan sonra yapmalısınız. İyi bir kural, iş süreci zaman çizelgelerini içeren en az üç farklı tahmin elde etmektir. Mutfak tadilatının her yönünü gözden geçirmek ve bütçenize eklemeniz veya bütçenizden çıkarmanız gerekip gerekmediğini anlamak için her müstakbel tadilat firmasına bir gezinti yapın ve ya tadilat alanına davet edin.

“Olabilecek sorunları tahmin edemeyen sorunlu tadilat firmalarının işine son verememek, ev sahiplerinin mutfak tadilatı sırasında yaptıklarını gördüğüm en yaygın hatalardır. İnsanlar genellikle kaba görünmek istemedikleri için ne beklediklerini başkalarına söylemekten çekinirler, ancak örneğin müteahhitiniz geç kalıyorsa sabırla beklemek yerine onları aramalısınız.

Bazı insanlar için zor olabilir ama tadilat sırasında biraz ısrarcı olmalısınız.”

Tarık Bedel | Proje Planlama

Bununla birlikte, ucuz bir kendin yap mutfak tadilatını hedefliyor olsanız bile, tadilat için yardım alırken asla düşük fiyatlı teklifleri seçmemelisiniz. Düşük tahminler, bir yüklenicinin iş için umutsuz olabileceğini ve/veya düşük kaliteli malzeme kullanma planlarını gösteriyor. Çünkü yaptığınız piyasa araştırması gelen tekliflerin hangisinin makul olduğunu anlamanızı sağlayacaktır.

Mutfak tadilat projenize yardımcı olacak bir tadilat firması seçtikten sonra, işin kapsamını ana hatlarıyla belirten ve bir ödeme planı oluşturan bir sözleşme hazırlayın. Tipik bir ödeme planı, proje boyunca yüzde 30 teklif onayı ve sözleşme imzalanmasına mütakip, yüzde 30 yıkım ve söküm bitiminde yüzde 30 mobilya aksamı montajında ve proje tamamlandıktan sonra son yüzde 10 ödeme yapılır. Bir tadilat firmasını işe almak için bir kontrol listesi yapın ve bir sözleşme imzalamadan önce tüm sorularınızı sorun.

4. Hazır Olun, Yıkım Günü

 

Evraklar özenle kontrol edildi ve onaylandı, tasarım tamamlandı ve yardım etmek için tuttuğunuz ekip mutfağı yıkmaya başlamak için hazır. Bazı ev sahipleri, mutfak yıkımı başladığında evini terk etmeyi ve süreçte başka bir yerde yaşamayı seçer, ancak bazı ev sahipleri de evde kalmayı tercih eder. Bunu yapmayı seçerseniz, önceden planlamanız gereken bazı şeyler vardır:

Evin başka bir odasında geçici bir mutfak kurun.

Küçük öğünler hazırlamak için yeriniz olduğundan emin olun.

Sadece yemek pişirmek için ihtiyacınız olan temel aletleri getirin (tost makinesi, elektirikli çay ve kahve makinesi, küçük tüp ve gereğince bir tencere ve bir tava).

Bozulabilir gıdaları saklamak için bir mini buzdolabı kullanın ya da mutfakta ki buzdolabınızı geçiçi mutfağınıza taşıyın.

Bir dolabınızı kağıt tabaklar, plastik çatal bıçak takımı ve bardaklarla doldurun.

Fıstık ezmesi, kraker ve snack bar gibi bozulmayan yiyecekleri el altında bulundurun.

---------Bir mutfak tadilat projesini üstlenirken daha fazla ipucu ve biraz ahlaki destek için, “Mutfak Tadilatından Nasıl Kurtulursunuz” bölümüne bakın.

Geçici bir mutfak düzenlemesi hazırlamanın ötesinde, mutfak tadilatı başlamadan önce temizlik için de planlar yapmalısınız.

--- Dolapları söküyor, mutfağın içini boşaltıyor veya arada bir şey yapıyor olsanız da, "kendin yap" mutfak tadilatınız için bir moloz ve atık bertaraf çözümü bulmanız gerekli. Belediyelerin bu işler için kiraladığı moloz ve atık konteynırları vardır. İhtiyaçlarınız için doğru boyutu bulun ve talep edin.

5. Mutfağınızı Yeniden Bir Araya Getirin

 

Tadilatlı mutfağı tekrar bir araya getirmeye hazır olduğunuzda, tadilatınızı tamamlamak için bu adımların sırasını öneririz:

  1. Sıhhi tesisat ve elektriği yapılandırın. (Not: Mutfağınızın tadilatı sıhhi tesisat veya elektrik tesisatında güncellemeler içeriyorsa, bu adım için süreci profesyonel bir tadilat firmasına yaptırmanızı öneririz.)

  2. Sıvaları bitirin.

  3. Mutfak duvar kaplama ve boyamalarını bitirin.

  4. Yer döşemelerini yapın.

  5. Mutfak dolapları monte edin.

  6. Tezgahları yerleştirin.

  7. Büyük aletleri yerleştirin.

  8. Dolap donanımını sabitleyin.

  9. Tezgah arası seramik veya seçtiğiniz diğer kaplamayı yapın.

6. Mutfak Tadilat Projenizi Tamamlayın

Ortalık toparlanmaya başladığında, yeni tadilattan geçmiş mutfağınızı kontrol edin, tamamlanmış proje öğelerini kontrol edebilir ve hala dikkat edilmesi gereken eksik ve hatalı ve ya sorunlu kısımları düzeltebilirsiniz. Bir Tadilat firması ile çalıştıysanız, sözleşmede kararlaştırılan her şey, nihai ödemeyi yapmadan önce yerine getirilmediğini kontrol edin.

Tadilatınız tamamlandıktan sonra, nihayet geçici mutfağınızı sökebilir ve yepyeni mutfağınızda normal pişirme rutinine devam edebilirsiniz.

Ev tadilatınızın hangi aşamasında olursanız olun, yükünüzü hafifletmeye nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek içi bize ulaşabilirsiniz. 

Bunu paylaşın arkadaşlarınızda okusun!

Facebook'a GönderWatsapp'a GönderTwitter'a GönderLinkedIn'e Gönder