Ev Tadilatı Projenizi Nasıl Planlayacağınıza Dair

Ev Tadilatı Planlama Rehberi

Tadilata başlamak, daha önce tamamlanmayan tadilat ya da sorun yaşayan çevrenizdeki insanlarla konuştuysanız, bunaltıcı olabilir. Proje ne olursa olsun, tadilatınız çok ayrıntıyı içereceğinden kolayca zor görünebilir.

Bir ev tadilatına başlamak, özellikle daha önce tamamlanmayan iş gördüyseniz ya da sorun yaşayan çevrenizdeki insanlarla konuştuysanız, bunaltıcı olabilir. Proje ne olursa olsun, tadilatınız o kadar çok ayrıntıyı içerecektir ki kolayca göz korkutucu hale gelebilir.

Bir ev tadilatı planlamak için bu adımları ve ipuçlarını kullanarak, sizi bütçe ve programa uygun tutarken stres seviyenizi azaltmaya yardımcı olacak ayrıntılı bir ev projesi planının nasıl sipariş edileceğini, önceliklendirileceğini ve oluşturabileceksiniz.

5 Adımda Tadilat Nasıl Planlanır

1. Ayrıntılı Bir Ev Geliştirme Projesi Planı Oluşturun

Bir yeniden modelleme projesinin ilk adımı, yenilemenizin hedefini açıkça belirten ve tasarım ilhamını ve tamamlanması gereken işin ana hatlarını içeren bir plan geliştirmektir. Bunun için kendi dairenize uygun istediğiniz banyo, mutfak salon ve yatak odaları resimleri toplayın. Bunların arasından kendi stilinize ve evinizin metrajlarına uygun olanlarını seçin. Tadilat işiniz için bir defter edinin ve odanızın içinin yerleşimini çizin. Banyoda duşakabin nerede olacak, klozet nerede olacak, yatak odasında yatak ve dolaplarınız nerede olacak salonda televizyon nerede koltuklar nerede olacak gibi. Bunlar sizin elektrik priz ihtiyacınızı ve yerlerini banyoda tesisatların şeklini belirlemeye yardımcı olacaktır.

Bir ev tadilatı planlarken bu noktada, yerel imar düzenlemelerini ve izinlerini araştırın. Tadilat için mahallenizin imarlı olduğundan emin olun (garaj dönüşümleri gibi bazı tadilatlara her yerde izin verilmez) ve izin almanız gerekip gerekmediğini öğrenin. Evinizin yapısını veya bir odanın kullanımını değiştirecek bir projeyi tamamlıyorsanız, büyük olasılıkla bir izne ihtiyacınız olacaktır. Bir ekip kiralayana ve bir proje zaman çizelgesi oluşturana kadar izin başvurusunda bulunmak için bekleyin. Yada tadilatçınız ile bu konuları görüşerek gerekli izinleri öğrenip onlara aldırtın. Çok maliyetli olmayan bu izinler herhangi bir şikayette çok yüklü ödenecek olan cezaların önüne geçer.

Ne Zaman Başlamalı: Projenize başlamak istediğiniz tarihten 2 ay önce

2. Bir Proje Bütçesi Belirleyin

Bir ev tadilatı planlarken bir sonraki adım, bütçenizi ve finansmanınızı belirlemektir. Bütçeniz, izinler ve inşaat malzemeleri, işçilik maliyetleri ve dekorasyon veya kozmetik dokunuşların maliyetini içermelidir.

Bütçenizi oluşturmak için:

 • Ne kadar harcamak istediğinize karar verin ve finansmanı kesinleştirin. Beklenmeyen maliyetler için bütçenizin en az %10'unu ayırın.
 • Tadilatçınızdan maliyet tahminleri isteyin.
 • Gerekli tüm malzemeleri fiyatlandırın.

Maliyet tahminleriniz bütçenize uymuyorsa, daha düşük öncelikli proje unsurlarını ortadan kaldırmak için birinci adımdan itibaren ev geliştirme proje planınızı kullanın. Bütçeniz için en iyi seçeneği bulmak için birden fazla tadilat firmasından maliyet tahminleri isteyin.

Ne Zaman Başlamalı: Projenize başlamadan 1 ay önce

Bir Proje Bütçesi Belirleyin

3. Tadilat Firması

Ev proje planlamanızın bir sonraki aşamasında, ekibinizi işe almanız gerekecek. Tadilat firmasını yalnızca maliyet tahminlerine göre seçmeyin. Tadilat firması ile görüşürken ve seçerken şunları da göz önünde bulundurun:

 • Yılların tecrübesi: Uzun süredir iş yapan bir tadilat firması, yeni başlayanlardan daha güvenilirdir.
 • Tadilat izinleri: Yüklenicinizin, kendi iş kollarına özel gerekli sertifikaları almak için gereken tüm adımlardan geçtiğinden emin olun.
 • Sigorta belgesi: Yükleniciler yaptıkları işin türüne göre işçi tazminat ve sorumluluk sigortası yaptırmalıdır.
 • Referanslar: Referansları isteyin. Bu, yüklenicinizin sadece kağıt üzerinde iyi olmadığından emin olmanın harika bir yoludur.
 • Ödeme planı: Saygın bir müteahhit sizden tam fiyatı peşin ödemenizi istemez ve Tadilat 35 bunu yapmamanızı tavsiye eder. Ancak, inşaat başlamadan önce ödeme koşullarını görüşmek önemlidir. Bazı durumlarda, rahat çalışabileceğiniz birini bulmak ve daha sonrasında üzülmemek için biraz fazladan harcamak daha iyidir.

Süreci tamamlamak üzere Tadilat firmasını işe almak için bu kontrol listesini kullanın.

Bir iş için birden fazla yükleniciyi işe alıyorsanız, daha sonra karışıklığı veya yavaşlamayı önlemek için proje başlamadan önce kimin sorumlu olduğunu belirleyin.

Ne zaman başlamalı: Başlangıç ​​tarihinizden 1 ay önce

4. Bir Zaman Çizelgesi Oluşturun

Tadilat planınız için bütçenizi ve Tadilat firmanızı belirledikten sonra, zaman çizelgenizi bir araya getirmenin zamanı geldi. İlk olarak, istediğiniz bir başlangıç ​​tarihi seçin veya belirli bir tarihe kadar tamamlanmasını umuyorsanız, bunun yerine o tarihten geriye doğru çalışın. Projenin her bir bölümünün alacağı süreyi belirlemek için tadilat firmanızla birlikte oturun. Tadilatın hangi adımlarının önce tamamlanması gerektiğini, ne kadar süreceğini ve hangi proje bölümlerinin aynı anda tamamlanabileceğini tartışın.

Ek olarak, zaman çizelgenizden emin olun:

 • Proje alanını temizlemek için zaman gerekir.
 • Malzemelerin nakliyesini ve teslimatını zaman gerektirir.
 • Tadilat firmasının çıkarabileceği herhangi bir tatil proje süresini uzatır. Resmi tatiller ve zorunlu tatiller (covid-19 kapanmaları)

Projenin her adımını işaretlemek için bir takvim kullanın. Beklenmeyen sorunlar için birkaç günlük hareket alanı içeren bir tamamlanma tarihi belirleyin. Tadilat firmanız ile zaman çizelgesinin gerçekçi olduğunu ve sizi bütçe dahilinde tuttuğunu onaylayın.

Ne zaman başlamalı: 15 gün önce

5. Evinizi Yenilemeniz İçin Eşyalarınızı Toplayın ve Hazırlayın

Artık ev proje planlamanız sona ermek üzere, alanı hazırlamanın ve yapım aşamasındayken odayı kullanmaktan kaçınmak için planlar yapmanın zamanı geldi. 

İnşaat sırasında evinizde yaşamanız gerekip gerekmediği, hangi işin yapıldığına bağlıdır. Mutfağınızda büyük işler yapmayı mı planlıyorsunuz? Yemek pişirmek ve yemek yemek için geçici bir yer belirleyin ve tüm bulaşıklarınızı ve küçük aletlerinizi oraya nakledin. Ebeveyn yatak odasını yenilemek mi? Yeni uyku düzenlemeleri yapın ve mobilyalarınızı saklayacak bir yer bulun. Bütün bir ev tadilatı planlıyorsanız, kısa bir süre için tamamen taşınmak en iyisi.

Ne zaman başlamalı: Tadilat başlamasına son 3 gün kala.

Ev Tadilatı Planlamak İçin İpuçları

Ev Tadilatı Planlamak İçin İpuçları

Yüklenicinize Bol Soru Sorun

Ev yenilemenizi planlarken, tadilat firmanıza sürecin her adımı hakkında sorgulamaktan çekinmeyin.

Tadilatınız ile ilgili profesyonel görüşlerini öğrenin:

 • Bütçe
 • Takvim
 • Ustalar
 • Malzemeler

Başta yaptığınız planlarınıza mümkün olduğunca sadık kalın. İyi bir sebep olmadıkça tadilat firmasının size daha pahalı bir ürün veya hizmeti almaya zorlamasına izin vermeyin. Seçimlerinizi doğrulamak ve ciddi hataları önlemek için uzmanlıklarını kullanın.

Yenileme Sırasında Sorunları Planlayın

En ayrıntılı ev tadilat planları bile ters gididen bir şeyler olabilir. Seni üzmesine izin verme. Bütçenizin bir kısmını öngörülemeyen maliyetler için ayırarak ve proje zaman çizelgenize birkaç ekstra gün ayırarak gecikmelere ve sorunlara hazırlıklı olun. Bu ek bütçe yenileme sırasında stresi ve fazla harcamayı önleyecek ve sonunda planınıza bağlı kalmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü sorun çıkan kısmı bütçe yada zaman sorunundan dolayı erteler ve ya es geçerseniz tüm yapılan tadilat işleriniz çöp olabilir.

Önce Yapısal Projeleri Tamamlayın

Bir ev tadilatı planlarken, önce herhangi bir yapısal projeye öncelik verdiğinizden emin olun. Çatınızın, temelinizin veya elektrik sisteminizin iyileştirmeye ihtiyacı varsa, genel kozmetik değişikliklere para harcamadan önce bunları tamamladığınızdan emin olun.

Bir mutfak tadilatı günlük yaşamınızı iyileştirebilirken, akan bir çatı sorunu önce ele alınmazsa, yeni mutfağınızı mahvedebilir.

Atıkların Kaldırılması İçin Önceden Plan Yapın

Tadilat firmanıza atık ve moloz gibi sahadan uzaklaştırılması gereken şeyleri ne sıklıkla toplayacağını sorun ve sadık kalmasını sağlayın. Apartman kapınızın önünde iki ay bekleyen moloza izin vermeyin ve bundan dolayı komşularınızdan şikayet belediyeden ceza yemeyin. Enkazdan kurtulmanın maliyetini bütçenize dahil edin ve proje başlamadan önce yüklenicinizle planları tartıştığınızdan emin olun. İnşaat enkazı için bir atık giderme çözümü bulmaktan kimin sorumlu olduğuna, bunun ne olacağına ve planlama sürecinde nerede belirleyin ve karar verin.

Ev Geliştirme Proje Planınızı Bitirin ve Yenilemeye Başlayın

Artık bir ev yenilemeyi nasıl planlayacağınızı bildiğinize göre, bir projeyi tamamlamanın adım adım süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek için proje kılavuzlarımızı kullanın:

Bir Mutfak Nasıl Yenilenir.

Bir Bodrum Nasıl Bitirilir.

Duvar Nasıl Yıkılır.

Bunu paylaşın arkadaşlarınızda okusun!

Facebook'a GönderWatsapp'a GönderTwitter'a GönderLinkedIn'e Gönder