50 küçük banyo fikri – küçük banyolar için dekor ve tasarım çözümleri

Favori küçük banyo fikirlerimiz, anında dekor ilhamı ve akıllı tasarım ipuçlarıyla banyonuzdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak.

Bu küçük banyo fikirleri, kompakt bir alanı sadece daha büyük ve iyi işleyen değil, aynı zamanda süper şık hissettirmek için tasarlanmıştır.

Küçük banyo tasarımı söz konusu olduğunda, yerleşimden montaj seçeneklerine ve akıllı saklama seçeneklerine kadar her şeyi içeren akıllı planlama, küçük bir banyonun bile ferah hissetmesini sağlamanın anahtarıdır. Aynı zamanda pratik olan şık yüzeyler pastanın üzerine kremadır.

Ancak en son modern mobilya ve aksesuarlar, minimum alandan lüks bir banyo yaratabilir. Duş banyoları kompakt odalarda popüler bir seçenek olmaya devam ediyor, mini küvetlerin popülaritesi artıyor ve küçültülmüş armatürlerdeki seçenekler her zamankinden daha fazla - kompakt alanlar için seçim yapabileceğiniz çok sayıda banyo fikri var.

PARLAK KÜÇÜK BANYO FİKİRLERİ

İster şık, modern bir görünüm ister geleneksel detaylandırmayı tercih edin, küçük banyo fikirleriyle dekoratif bir etki yaratmanın birçok yolu vardır.

1. ODAK NOKTASI OLARAK RENKLİ BANYO KULLANIN

1. ODAK NOKTASI OLARAK RENKLİ BANYO KULLANIN

Alan dar olduğunda anahtar, gözün dikkatini dağıtmaktır ve bu, beyaz dışında bir renkte çarpıcı bir banyo seçerek yapılabilir. Burada görülen dikey nervürlü tasarım görsel olarak da dikkat dağıtmaya yardımcı olur.

BC Designs Tasarım Direktörü Barrie Cutchie, "Banyo tasarımı tamamen renkle ilgilidir ve onu yavaş yavaş tanıtmanın harika bir yolu ince pastel tonlardır. Geleneksel tarzda bir banyo, banyonuza kişilik katacak ve pastel bir ton onu canlandıracak.

'Renk ayrıca gözlerinizi çeker ve çarpıcı bir odak noktası oluşturmaya yardımcı olur. Boyutu ne olursa olsun, bağımsız bir banyoyu başarılı kılmanın anahtarı, kenar ile duvarlar arasında 10 cm boşluk bırakmaktır. Hem alan hissi yaratıyor hem de temizliği çok daha kolay hale getiriyor.”

2. BİR NİŞ İÇİN YER AYIRIN

2. BİR NİŞ İÇİN YER AYIRIN

Duş zemininde kaygan sabun ve şampuan şişelerini kovalamaktan bıktınız mı? Bir banyo tasarlarken, tasarımınıza bir duş nişi eklemeyi düşünün - hem duşlar hem de banyolar için idealdir. Yerden tasarruf etmek için en iyi küçük banyo depolama fikirlerinden biridir ve şık görünür.

Londra merkezli tasarım stüdyosu Interior Fox'un Kurucusu Jenna Choate, 'Gömme bir duş rafı (niş) yaparak zeminde duş malzemeleri veya aşırı kalabalık bir caddy'den kurtulun' tavsiyesinde bulunuyor.

Dirsek boşluğunu ortadan kaldırmadan depolama alanı eklemenin pratik ve akıcı bir yolu. Duvar karolarıyla kontrast oluşturan renkli bir döşeme kullanarak alanın dışında bir özellik yaratın.'

3. DUVAR VE YER KAROLARINI EŞLEŞTİRİN

3. DUVAR VE YER KAROLARINI EŞLEŞTİRİN

Her şeyi kapsayan bir görünüm, son derece şık bir banyo yaratır ve kesinlikle lüks bir spa tasarımı hissi yaratır. Ayrıca yukarıdaki ebeveyn banyosunda görüldüğü gibi alan yanılsaması yaratır.

The Stone & Ceramic Warehouse Direktörü Jo Oliver, "Duvarlarda ve zeminde aynı karoları kullanmak, sürekli bir görünüm yaratarak boşluk hissini artıracaktır" diye açıklıyor.

Soluk renkli fayanslar, koyu renklerden daha fazla ışık yansıttıkları için küçük bir banyoyu daha büyük gösterebilir, havadar ve ferah bir his verir.

'Son yıllarda levha veya 'geniş formatlı' porselen karoların popülaritesinde büyük bir artış gördük. Bu geniş formatlı tasarımlar, daha az derz hattı ve dolayısıyla daha az bakım ve temizlik anlamına gelir. Döşeme karoları çarpıcı, üst düzey bir görünüm oluşturmak için idealdir ve kusursuz görünümleri sayesinde genellikle daha küçük odaları daha büyük gösterebilir.'

4. AYNI TONDA DUVAR VE AHŞAP BOYA

4. AYNI TONDA DUVAR VE AHŞAP BOYA

Boya harika bir tasarım aracıdır ve bu durumda küçük bir banyoyu daha büyük hissettirmek için kullanabilirsiniz.

Örneğin, ahşap işçiliği beyaza boyadığınızda, duvarı görsel olarak böler - süpürgelikten, pencere çerçevelerinden ve yukarıdaki herhangi bir kenardan resim rayları gibi. Tüm alanı tek bir renge boyayarak, gözün kesintisiz olarak aktığına dair kusursuz bir his yaratırsınız.

Banyoyu renkli boyamak da dikkati dağıtır ve küçük banyo döşeme fikirleri arıyorsanız, geniş döşeme tahtaları zemin alanını daha büyük gösterecektir. Her şey görsel yanılsamalar yaratmakla ilgili.

5. SAÇLARDA YER BULUN

5. SAÇLARDA YER BULUN

Küçüğü kucaklayın ve birdenbire kompakt bir banyo ile ne kar kullanışlı ve ferah banyonuz olacağını görün. Burası küçük boş bir çatı katı iken, planlı bir çatı katı dönüşümü harika bir suite dönütü, yapılan banyo sıkışmış olmaktan çok uzak.

Çarpıcı bir Crittall tarzı duş hareket eklerken, tavan penceresi ve soluk seramik kaplamalar aydınlık bir oda olmasını sağlar. Küçük bir alanda kaplamalar çok önemlidir.

6. KAYAR KAPILARLA MANEVRA ODASI OLUŞTURUN

6. CEP KAPILARLA MANEVRA ODASI OLUŞTURUN

Alanın önemli olduğu yerde, kayar kapılar gerçekten dostunuzdur. Burada, banyoyu akıllı ve kompakt çamaşır odası fikirleriyle birleştirmek için zaten küçük bir alanı bölmek için kullanıldılar.

Banyoda rahatlatıcı bir duş planlıyorsanız, kapıyı kirliler ve çamaşır makinasının üzerine kapatabilmek bir zorunluluktur. Kapılar duvar boşluğuna kaydığından, manevra için ihtiyacınız olduğundan çok daha fazla alan kalacaktır.

7. KÜÇÜK BİR BANYODA DERİN RENKLERLE KUTLAMA YAPIN

7. KÜÇÜK BİR BANYODA DERİN RENKLERİ KUTLAYIN

Küçük bir banyonun rahat olarak tanımlandığını nadiren duyarsınız. Yine de doğru banyo renk fikirlerini ve malzemelerini kullanarak sıcak, koza gibi bir görünüm elde edilebilir - günün başında veya sonunda geri dönmek isteyeceğiniz bir alan yaratabilirsiniz.

Burada, her tasarımcının favori duş seramik fikri - Lily Pad seramik - maksimalist etki için kullanılmıştır. Mücevher mavisi tonu ve pirinç ve bakır detaylar, alana daha önce küçük bir banyoda elde edemeyeceğinizi düşündüğünüz zenginlik verir.

8. KÜÇÜK BİR BANYO DÜZENİNDEN EN İYİ ŞEKİLDE YAPIN

8. KÜÇÜK BİR BANYO DÜZENİNDEN EN İYİ ŞEKİLDE YAPIN

Küçük bir banyo tasarlamaya gelince, her santim önemlidir. Banyo düzeni fikirlerinizi belirleyebilecek kapıları, pencereleri veya eğimli tavanları tam olarak ölçmek ve hesaba katmak önemlidir.

Garip alanlarda bile desenle oynamaktan korkmayın. Pippa Paton'un bu karanlık banyosunda, altıgen karo döşeme uyumlu bir görünüm vererek, rustik banyo masası için sadece kapı yanı boşluğu kullanılması mükemmel bir şekilde dengeye getiren fon oluşturuyor.

9. KÜÇÜK BİR ODAYI BANYOYA DÖNÜŞTÜRÜN

9. KÜÇÜK BİR BANYOYU ISLAK ODA YAPIN

Geleneksel bir duştan daha pahalı bir seçenek olsa da, yatakodanız için banyo fikirlerini düşünmek faydalı olabilir.

Ana maliyet, alanı su geçirmez hale getirmek için izolasyon yapmaktır, ancak sonuç, kapalı bir duş kabinine ihtiyacınız olmadığından daha geniş bir alandır.

Bunun yerine, Katie McCrum'un, baştan sona aynı zemine ve çok kısıtlayıcı hissetmeden sıçramaları içeren çerçevesiz bir duş kabinine sahip olabileceğinizi gösteren bu tasarımına dikkat edin.

10. KÜÇÜK BANYONUN AYDINLATMASINI ERKEN PLANLAYIN

10. KÜÇÜK BANYO AYDINLATMASINI ERKEN PLANLAYIN

Erken planlama aşamalarında, küçük bir banyonun her yönünü doğru yerleştirmek önemlidir ve buna banyo aydınlatma fikirlerinizi derhal seçmek de dahildir.

Industville'in genel müdürü Marketa Rypacek, "Banyo planlamanın en çok gözden kaçan kısmı, ihtiyaç duyulan tüm farklı aydınlatma türleridir" diyor. Aynanın etrafının aydınlatmasının yanı sıra tavan aydınlatmanız olduğundan emin olun.

Doğal ışığın mekana nereden geldiğini düşünün ve tüm banyo aydınlatmasının uygun bir IP derecesine ihtiyacı olduğunu unutmayın.

11. KÜÇÜK BANYOYA DUVAR KAĞIDIYLA DEKORASYON

11. KÜÇÜK BİR BANYOYU DUVAR KAĞIDIYLA DEKORASYON

Kırsal tarzdaki bir banyoya karakter katmanın kolay bir yolu, F&P Interiors'ın bu tasarımında olduğu gibi desenli duvar kağıdı kullanmaktır.

İlk seçenek olmasa da, oda bir aspiratör ile iyi havalandırıldığı sürece standart duvar kağıdı uygulanabilir, böylece buhar ona zarar vermez.

Altına güçlü bir yapıştırıcı sürün ve neme karşı korumaya yardımcı olmak için üstüne bir kat dekoratör verniği ekleyin. Veya özellikle banyolar için tasarlanmış vinil duvar kağıdı kullanın, ancak banyonun etrafı veya lavabonun üstü gibi ıslak alanlarda fayans veya panellere yapıştırmak en iyisidir.

12. DOĞRU BOYA TONUNU KULLANIN

12. DOĞRU BOYA TONUNU KULLANIN

Birçok insan, alanı açmayı umarak küçük banyolarda daha açık, daha beyaz tonlar kullanır. Bu yaklaşım işe yarasa da, boya tonunu doğru bir şekilde elde etmek de önemlidir.

Kural olarak, soğuk alt tonlar güneye bakan yönlere uyarken, daha sıcak tonlar kuzeye bakan odalarda iyi çalışır - her iki durumda da gölgeler, alana giren doğal ışığın dengelenmesine yardımcı olur. Sonuçlar değişiklik gösterir, bu nedenle, belirli duvarlara uygulandığında nasıl göründüklerini görmek için önce düşündüğünüz banyo boyası fikirlerini her zaman test edin.

Burada, boya rengi - Little Greene'den Salix 99 - zarif bir görünüm için duvarlardan saçaklara kusursuz bir şekilde akar.

13. KÜÇÜK BİR LÜKS EKLEYİN

13. KÜÇÜK BİR LÜKS EKLEYİN

West One Banyo Tasarım Başkanı Louise Ashdown, "Biraz lükse ihtiyaç duyan bir oda varsa o da sizin banyonuzdur" diyor.

Küçük bir banyoda zemini boş tutmak için duvara monte mobilyalar kullanmanızı ve spa benzeri zarif bir görünüm istiyorsanız nötr bir palete yapışmanızı önerir.

“Bu, odayı kutu gibi hissettirecek farklı renklerle bölmekten kaçınmaya yardımcı oluyor” diye açıklıyor. Ve spa banyo fikirlerinize biraz cazibe katmaktan çekinmeyin - bu banyoyu gerçekten parlatan bu fırçalanmış altın armatürlerdir.

14. KALİTELİ BİTİRMELERİ SEÇİN

14. KALİTELİ BİTİRMELERİ SEÇİN

Küçük bir banyo tasarlamanın bir artı yanı, daha büyük bir odayı dekore etmek zorunda olduğunuzdan daha yüksek kaliteli malzemeler ve yüzeyler üzerine sıçrayabilmenizdir.

Wolf Lewitt'in bu projesinde, banyoya ilgi çekmek için kendi bastırdığı bir harita duvar kağıdı kullanmıştır. Olağandışı tasarım, duvarların etrafında kullanışlı bir raf oluştururken aynı zamanda göze hoş gelmeyen her türlü boru tesisatını kutulamaya yardımcı olan akıllı gri panellerle birleştirilmiştir. Yerdeki otantik çiniler görünümü tamamlıyor.

15. KÜÇÜK BİR BANYODA BİLE BÖLGELER YARATIN

15. KÜÇÜK BİR BANYODA BİLE BÖLGELER YARATIN

Bir aile banyosunu, bir yanda duş ve küvet, diğer yanda lavabo ve klozet gibi bölgelere göre yeniden yapılandırmaya değer olabilir, böylece siz çocuklarla banyo yaparken biri içeri girip dişlerini fırçalayabilir.

BC Designs'ın pazarlama müdürü Sally Cutchie, "Aynı yerde banyo yapmak istediğinizde gerçekten çok kullanışlı olabilir" diyor. “Banyonuzun duvarlarında boya kullanmayı tercih ederseniz, suya karşı ekstra dayanıklı olduğu için dış yumurta kabuğu boyası kullanın” diye ekliyor.

Bölgeler oluşturmak için farklı zemin seramikleri de kullanılabilir.

16. BİR AÇIKLAMA YAPIN

16. BİR AÇIKLAMA YAPIN

Tuvalet, genellikle evinizdeki en küçük odalardan biridir, ancak çoğu misafirinizin göreceği odadır. Bu, renk ve desenle denemeler yapmak ve tasarım yeteneğinizle ziyaretçileri etkilemek için ideal bir fırsat olabilir.

Bir köşe veya derinliği azaltılmış bir lavabo, monoblok bir batarya ve basit bir havluluk seçerek armatürleri minimumda tutun. Ardından, çabalarınızı güzel, cesur bir duvar kağıdı deseni veya birkaç tane resim ile duvar dekorunuza etki katın odaklanmayı dağıtın.

17. OPTİK İLLÜZYONLARI KULLANIN

17. OPTİK İLLÜZYONLARI KULLANIN

Küçük banyonuz için seramik seçerken, bir boşluk hissi yaratmak için optik illüzyon kullanın. Örneğin, yatay çizgiler odanızın görünümünü genişletmeye yardımcı olabilir ve bu metro döşemeleri zamansız bir seçenektir.

Seramiklerin çıplak veya klinik görünmesini önlemek için, gerçek ahşap veya bitkiler gibi alana doku ve sıcaklık katmanları eklemek için doğal malzemeler kullanın. Yerdeki gri banyo karoları, duvarlardaki koyu renkli derzleri ortaya çıkararak düzeni bir araya getirmeye yardımcı olur.

18. KÜÇÜK BİR BANYOYA KARAKTER VERMEK İÇİN TUĞLA DUVAR YAPIN

18. KÜÇÜK BİR BANYO KARAKTERİ VERMEK İÇİN TUĞLA DUVAR AÇIN

Dar bir banyoda, zıt duvarlara farklı yüzeyler vererek koridor hissinden kaçının. Burada, rustik bir tuğla duvarın büyük etkisi vardır ve genellikle klinik ve soğuk bir alana görsel sıcaklık getirir.

Dikkat çekmek için odanın sonuna bir özellik koyun - bu roll-top banyo, önemini vurgulamak için bir platform üzerine yerleştirildi (altındaki zemine biraz ekstra yükseltme ekleyin).

19. ALANI AKILLI KULLANMAK İÇİN DEPOLAMA YAPIN

19. ALANI AKILLI KULLANMAK İÇİN DEPOLAMA YAPIN

İyi banyo saklama fikirleri, küçük bir banyoyu daha az dağınık ve tıka basa dolu hissettirmemek için güzel bir yol kat edebilir.

Küçük bir odaya daha fazla şey koymak mantıksız görünebilir. Ancak ince gömme dolap içindeki kapatıcı losyonlar, iksirler, tuvalet ruloları ve hatta havlular alanı düzene sokacaktır. Mobilyalarınızın uyum sağlamasına yardımcı olmak için, duvarları odanın her yerinde aynı yükseklikte panelleyin.

20. KÜÇÜK BİR BANYOYU DAHA BÜYÜK HİSSETTİRMEK İÇİN DUVAR MONTAJI

20. KÜÇÜK BİR BANYOYU DAHA BÜYÜK HİSSETTİRMEK İÇİN DUVAR MONTAJI

Tersine, saklayacak çok fazla banyo dağınıklığınız yoksa, mobilya ve sıhhi tesisatı minimumda tutmaya çalışın. Duvara monte lavabolar ve klozetler zemini temizler ve duvarlarınıza minimum etki yaparak küçük bir banyoyu daha büyük gösterir. Ayrıca temiz tutmak çok daha kolaydır.

Vitrifiyelerinizi nereye koyacağınız konusunda da yaratıcı olun. Bu lavabo, duvar ve pencere arasındaki boşluğa mükemmel uyum sağlar ve köşeli olduğu için daha az müdahalecidir.

21. KÜÇÜK BİR BANYOYU DAHA BÜYÜK GÖSTERMEK İÇİN AYNA KULLANIN

21. KÜÇÜK BİR BANYOYU DAHA BÜYÜK GÖRMEK İÇİN AYNA KULLANIN

Eskitme aynalı duvarlar, çok daha geniş bir alan yanılsaması yaratmanın etkili bir yolu olabilir.

Ayrıca, ana yatak odası banyosu arasındaki geçiş yeterince genişse, duşakabin eklemeyi düşünün.

West One Banyolardan Kirsten Wain, “Muhtemelen mütevazı bir panel ve zemine gömme mermer teknenin şeffaf cam kullanarak arka planda sorunsuz şekilde oturduğundan emin olun” diyor.

22. TEK ŞEKİLLİ KÜÇÜK BANYODAN EN İYİ ŞEKİLDE YARARLANIN

22. TEK ŞEKİLLİ KÜÇÜK BANYODAN EN İYİ ŞEKİLDE YARARLANIN

Çatı katı dönüşümlerindeki garip tavan şekilleri, eğimli duvarlara yerleştirilmiş duş başlıkları gibi armatürlerle akıllıca şık duşakabin fikirlerine dönüştürülebilir.

Bu şemada, kumlanmış cam paneller, banyoyu uyku alanından düzgün bir şekilde ayırmaktadır.

23. BASİT ÇÖZÜMLER DAHA AKILLI OLUR

23. BASİT ÇÖZÜMLER DAHA AKILLI OLUR

Waterworks'ün Kurucu Ortağı Barbara Sallick, "Mimari ve görsel olarak, içine çok fazla şey sokmadan küçük bir banyoyu açık tutmak en iyisidir," diye açıklıyor. 'Olanaklarınızı sık sık düzenleyin, havlularınızı çubuklara veya kancalara asın, deseni minimumda tutun ve genel olarak basitleştirin.

Barbara, "Büyük bir banyo dolabı ve ya makyaj masası yerine ayaklı bir lavabo, duş perdesi yerine şeffaf bir cam kapı ve büyük ölçekte parlak seramik karolar gibi yansıtıcı yüzeyler kullanırsanız oda daha büyük hissedecektir" diye ekliyor.

Bu ıslak oda fikri, işleri düzene sokmanın mükemmel bir örneğidir.

24. UYGUN BİR KÜVET SEÇİN

24. UYGUN BİR KÜVET SEÇİN

Küçük bir banyo, özellikle alan için oluşturulmuş bir tasarım seçmeniz koşuluyla, sahnenin merkezine yakışan güzel görünümlü bir küvete hizmet edebilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda model var. Temiz çizgileri ve sade tasarımı sayesinde, Albion Bath Company'nin bu küçük terlik küveti, çağdaş tarzda bir alanda olduğu gibi bir dönem evinde de eşit derecede güzel.

Bu arada Tubby tasarımı, 1500 mm boyutunda gelirken yine de çift uçlu roll-top görünümüne sahiptir.

Ayrıca duvara monte edilmiş ancak önden bağımsız bir küvet görünümüne sahip ankastre modellere de dikkat edin.

25. KÜÇÜK BİR BANYOYU ARTIRMAK İÇİN MİNİMAL ARMATÜR SEÇİN

25. KÜÇÜK BİR BANYOYU ARTIRMAK İÇİN MİNİMAL ARMATÜR SEÇİN

Küçük bir alanda, aşırı mobilyalarla çok fazla kapatmaktan kaçınmak önemlidir. Alanın hafif, parlak ve düzenli kalmasını sağlamak için ıslak bir odada bir duş perdesi seçerken çerçevesiz camı tercih edin.

26. BANYOYU DAHA BÜYÜK GÖSTERMEK İÇİN AYNA ASIN

26. BANYOYU DAHA BÜYÜK GÖRMEK İÇİN AYNA ASIN

Herhangi bir banyoda aynalarla dekorasyon hem pratik hem de estetik açıdan çok önemlidir. Bir odanın etrafına doğal ışığı yansıtarak odanın anında daha büyük ve daha parlak görünmesini sağlarlar.

Süslü seçenekler misafir vestiyerlerinde harika görünür ve harika ifade parçalarıdır. İşleri basit tutmayı tercih ediyorsanız, o zaman eğimli kenarlı bir ayna etkili ama ince bir ayrıntıdır.

27. KÜÇÜK BİR BANYOYU DAHA BÜYÜK VE PARLAK HİSSETTİRMEK İÇİN AYDINLATIN

27. KÜÇÜK BİR BANYOYU DAHA BÜYÜK VE PARLAK HİSSETTİRMEK İÇİN AYDINLATIN

Aydınlatmanın doğru yapılması banyonuzda yaratılan ambiyansta tüm farkı yaratabileceğinden, banyo aydınlatma bölgeleri önemli bir husustur. Ruh halinize bağlı olarak ışığın yoğunluğunu kontrol edebilmek için bir kısma anahtarı takmayı deneyin.

Banyo tavan aydınlatma fikirleri için, gömme, bir raya takılan veya çoklu ışık tertibatının bir parçası olan spotlar bir odayı anında aydınlatacak ve ferahlatacaktır.

28. KÜÇÜK BANYO DEKORUNDA MACERACI OLUN

28. KÜÇÜK BANYO DEKORUNDA MACERACI OLUN

Küçük bir banyonun sıkıcı olması gerekmez. Küçük banyo alanlarını yosun yeşili oluk panellerin kullanıldığı bu çekici banyo tasarımında teraryum duvar kağıdı fikri gibi cesur dekorasyon seçenekleriyle farklılık ve eğlence katabilir ve darlık hissinden hemen çıkma dugusunu ortadan kaldırabilirsiniz.

29. EVİNİZİN DÖNEMİNE UYGUN BAĞLANTILI STİL SEÇİN

29. EVİNİZİN DÖNEMİNE UYGUN BİR BAĞLANTILI STİL SEÇİN

Birçok insan, bir odayı doldurabileceklerini ve fazla baskıcı olabileceklerini düşündükleri için klasik tarzlardan kaçınırlar, ancak durum böyle değildir.

Açık renk ve tonlar kullanarak ve Art Deco tarzı gibi geleneksel aksesuarları benimseyerek banyonuzda küçük boyutuna rağmen dönemsel bir görünüm elde edebilirsiniz.

30. ZEMİNLERİ BOŞ TUTUN

30. ZEMİNLERİ TEMİZ TUTUN

Duvara monte modüler mobilyalar, sorunsuz, modern görünümü nedeniyle depolama için favori olmaya devam ediyor. Çeşitli yükseklik, genişlik ve derinliklerde sunulan ısmarlama küçük banyo depolama fikirleri, alanınıza en uygun depolama alanını oluşturmanıza olanak tanır.

Yumuşak tonlardan güçlü cesur tonlara kadar çok çeşitli renklerin yanı sıra çok sayıda farklı doku da bulacaksınız.

31. DAHA AÇIK BİR ALAN İÇİN DUŞ DOLAPLARINDAN UZAK DURUN

31. DAHA AÇIK BİR ALAN İÇİN DUŞ DOLAPLARINDAN UZAK DURUN

Küçük bir alanı banyoya dönüştürmek mükemmel bir seçimdir - gereksiz ekleme ve ekstralarla kapatmayarak odayı daha büyük gösterirsiniz.

Zeminden duvarlara kadar uzanan banyo fayansı fikirleri, alana da rahat bir koza görünümü verebilir.

Elbette bunun yerine yukarda göründüğü gibi küçük fayanslar ve seramikler ile beraber prinç materyaller, geniş bir küvete ve çifte duş eklemeyi de düşünebilirsiniz.

32. DEKORAYI BASİT TUTUN AMA ZARİF ARMATÜRLER EKLEYİN

32. DEKORAYI BASİT TUTUN AMA ZARİF ARMATÜRLER EKLEYİN

Oda boyutlarını büyütebilmek yerine, yüzey kaplamalarının akıllıca kullanılması alan hissini en üst düzeye çıkarabilir. Küçük karanlık bir alanda, alanı minimal desen veya renkle aydınlık ve parlak tutabilirsiniz.

London Projects'in kurucu ortağı Nick Stuttard, "Doğramalarda ve gömme kulplarda yansıtıcı yüzeyler kullanın" diyor. "Işığı odaya geri yansıtırlar ve yüzeyleri düzene sokarak dar bir alanda hareket ederken herhangi bir garipliği en aza indirirler."

33. CESUR DESENLE CESUR OLUN

33. CESUR DESENLE CESUR OLUN

Duvar kağıdı, vestiyerinize desen eklemek için mükemmel bir seçenek olsa da, banyonuzdaki ekstraksiyon düzeyine bağlı olarak, sık sık banyo yapmak veya duş almak için kullanıyorsanız en iyi seçim olmayabilir.

Duvar kağıdına mükemmel bir alternatif, ister basit bir tekrarda isterse Surface View gibi duvar tarzı bir tasarımda olsun, desenli duvar seramiğidir.

34. ESKİ BİR LAVABOYA YATIRIM YAPIN

34. ESKİ BİR LAVABOYA YATIRIM YAPIN

Banyo tasarımınızın çağdaş ve soğuk görünmesinden mi endişeleniyorsunuz? Rahat, organik bir görünüm için eskiyi yeniyle karıştırın. Eski ve kompakt bir lavabo, genellikle küçültülmüş bir banyo tasarımı için gerekli olan modern armatürleri dengeleyerek odaya daha canlı bir görünüm kazandıracaktır.

35. LÜKS YÜZEYLER VE AKSESUARLARI SEÇİN

35. LÜKS YÜZEYLER VE AKSESUARLARI SEÇİN

Fired Earth'ten Leila Roberts, "Akıllıca seçilmiş yüzeyler görünümü tamamen değiştirebilir ve en küçük alanı bile en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olabilir" diyor.

Cilalı mermer gibi lüks dokunsal yüzeyler, bir banyoyu alanını çok daha az faydacı hissettirir. Dekoratif aydınlatma ve güzel bir ayna gibi aksesuarların eklenmesi de lüks hissini artırıyor.

Leila, "Geniş formatlı seramiklerin kullanılması, daha az derz olması anlamına geliyor, bu da duvarların ve zeminlerin temizlenmesini kolaylaştırıyor" diye ekliyor.

36. DEKORATİF ODAKLI BİR LAVABO SEÇİN

36. DEKORATİF ODAKLI BİR LAVABO SEÇİN

Daha geleneksel bir görünüm gibi mi? Klasik tasarım ve çağdaş renk paletleri arasındaki mükemmel dengeyi sergileyen Georgiana ve Lorelei tezgah üstü lavaboların canlı mavi tonları, her zemine güzel bir şekilde oturacak.

İster suluboya deniz mavisi ister zıt, mermer efektli tozlu pembeler seçin, bu banyo lavabosu fikirleri küçük bir banyoda dikkatleri üzerine çekecek ve odaların küçük orantılarından uzaklaşacaktır.

37. DESENLİ BİR ODAK OLUŞTURUN

37. DESENLİ BİR ODAK OLUŞTURUN

Küçük bir banyo her zaman karaktersiz olma riskini taşır, ancak bir bitiş duvarına veya bir özellik duvarına dikkat çekmek için stratejik olarak yerleştirilmiş tek bir desenli seramik duvarla bunu kolayca düzeltebilirsiniz.

Ca' Pietra Kreatif Direktörü Hamish Smith, "İster yıldızlar, ister şeritler, ister tek renkli desenler veya patlayan renkler... desen ve baskı, kişiliği herhangi bir eve getirmede büyük rol oynar - küçük alanlara hayat verir" diyor. 'Desen karoların sadece çağdaş mekanlar için olduğunu mu düşünüyorsun? Tekrar düşünün ve zamansız kılmak için Victoria esintili desenli bir karo veya duş alanı için kafes deseni tercih edin.'

38. GÖZÜ YUKARI ÇEKİN

38. GÖZÜ YUKARI ÇEKİN

Bazı küçük banyoların kurtarıcı bir lütfu, taban alanında büyük olmasalar da, tavan yüksekliği ile bunu telafi edebilmeleridir. Durum buysa, sizi yukarıya bakmaya ve yukarıdaki genişliğe sahip olmaya teşvik eden özellikler ekleyin.

Burada kullanılan hile, sadece bir banyo avizesi asmaktır - IP derecelendirmelerini kontrol ettiğinizden emin olun.

39. KOYU ZEMİNLERİ SOĞUK DUVARLARLA BİRLEŞTİRİN

39. KOYU ZEMİNLERİ SOĞUK DUVARLARLA BİRLEŞTİRİN

Koyu renk döşemenin odanızın daha büyük görünmesine yardımcı olabileceğini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Duvar rengi için doğru soğuklukta ki açık rengiyle eşleştirildiğinde, alan gerçekten olduğundan çok daha büyük görünebilir.

En belirgin kombinasyon, burada görüldüğü gibi siyah ve beyazdır. Ancak koyu gri veya zümrüt yeşili ile de birleştirebilirsiniz. Veya soluk adaçayı yeşili ile koyu renkli ahşap.

40. KÜÇÜK BİR BANYODA DEPOLAMA ALANI İÇİN RAFLAR

40. KÜÇÜK BİR BANYODA DEPOLAMA ALMAK İÇİN RAFLARI SIKIN

Banyonuzun ne kadar küçük olduğu önemli değil. Dikkatli bakarsanız, her yerde tasarruf sağlayan depolama fırsatları vardır. Tavan arası bir banyoda bu küçük rafı örnek alabilirsiniz.

Ancak raflarınızı aşırı yüklemeyin. Bunun yerine küçük vinyetleri küratörlüğünü yapın ve renk patlamaları eklemek için ev bitkileri veya seramik süslemeler kullanın.

41. KÜÇÜK BANYO DARLAMASNDAN ÇIKARTMAK İÇİN RESİMLERİ AKILLI ŞEKİLDE SEÇİN VE DİZİN

41. KÜÇÜK BANYO ORANLARINDAN ÇIKARTMAK İÇİN RESİMLERİ AKILLI ŞEKİLDE ALIN

Duvar kağıdı, küçük bir banyoyu hayata geçirmenin bir yoludur ve dikkatlice yerleştirilmiş sanat eserleri de başka bir yoldur. Burada ev sahibi, her bir tuvali yükseğe asarak, odanın boyutundan ziyade duvardaki boş alanı vurgulayarak akıllı banyo sanatı fikirleri kullanmış.

42. ÇATIŞMA DESENLERİ

42. ÇATIŞMA DESENLERİ

Bir odanın ölçeğinden dikkati azaltmanın bir yolu, ona çatışan desenler aracılığıyla enerji ve canlılık kazandırmaktır. Bunun gibi bir banyo tezgahı, deney yapmak için mükemmel bir yerdir.

Grecian esintili oje duvar kağıdı, sıcak pirinç aksan ve London Basin Company'nin zengin bir şekilde dekore edilmiş bir lavabosu ile büyük bir dikkat saptırma yapıyor.

43. PEMBE ŞOK

43. PEMBE ŞOK

Bu leziz pembe duş odasında hem daha fazla hem de Mağribi bir şey var, bu da küçük bir alanda cesur olmanın ne kadar işe yarayacağını gösteriyor.

Perrin & Rowe'un pirinç duş ve muslukları, zaman içinde kendi benzersiz patinalarını geliştirerek duvarlarla oluşturulmuş eski banyo havasını artıracak.

44. BİR VEYA İKİ DUVARI DOKUYLA KAPLAYIN

44. BİR VEYA İKİ DUVARI DOKUYLA KAPLAYIN

Küçük banyolarında boyadan çekinenler için, dokuyu tanıtmak, özellikli duvarları tanıtmak için daha lezzetli bir yol olabilir. Kaplama bunu başarmanın iyi bir yoludur - kabaca yontulmuş ahşap kaplama veya daha modern bir şey için oluklu bir yüzey seçebilirsiniz.

Victorian Plumbing'den George Holland'a göre, 'Yivli kaplama, çok fazla yoğuşmaya eğilimli küçük banyolar için mükemmel bir seçimdir. Yivli tasarım, özellikle suya dayanıklı nervürlü karolar kullanıldığında duvar nemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.'

45. YUKARIDA FERAHLIK İÇİN ZEMİNİ AÇIN

45. UZAYI GEZMEK İÇİN ZEMİNİ AÇIN

C.P Tasarım Başkanı Yousef Mansuri, "Küçük bir banyo planlarken, gerçek alanınız sınırlı olsa bile bir açıklık hissi yaratmak önemlidir" diyor. Hart. 'Mümkün olduğunca fazla zemin ortaya çıkarmak daha büyük bir oda izlenimi veriyor, bu nedenle lavabolarınızı, klozetlerinizi ve radyatörlerinizi duvara monte etmeyi düşünün. Bu, ulaşılması zor alanların temizlenmesini de çok daha kolay hale getirecektir.

Asma klozetler, normal olanlardan çok daha az yer kapladıkları için dar banyolar için mükemmel bir seçenektir. Kompakt, duvara asılı bir klozet (50 ila 45 cm derinlik) ile eşleştirildiğinde, alanı gerçekten en üst düzeye çıkarabilirler.'

46. ​​IŞIK SEVİYELERİNİ ARTIRIN

46. ​​IŞIK SEVİYELERİNİ ARTIRIN

Yousef Mansuri, "Aydınlatma bölgeleri, vestiyerli bir banyoda önemli bir husustur, çünkü aydınlatmayı doğru yapmak, oluşturulan ambiyansta tüm farkı yaratabilir," diye devam ediyor.

Ruh halinize bağlı olarak ışığın yoğunluğunu kontrol edebilmeniz için her zaman bir kısma anahtarı takmanızı öneririm. Aynalar, hem pratik hem de estetik olarak herhangi bir küçük alanın önemli bir parçasıdır. Doğal ışığı bir odanın etrafına yansıtarak alanı anında daha büyük ve parlak gösterirken aynı zamanda harika bir dekorasyon parçasıdır.'

 

47. DAHA BÜYÜK BİR BANYOYU HİSSİ İÇİN AYNALARLA DUVAR KAPATIN

47. DAHA BÜYÜK BİR BANYOYU HİLE ETMEK İÇİN AYNALARLA DUVAR KAPATIN

Kolay ve etkili bir çözüm - aynalar alanı abartmaya gerçekten yardımcı olur, bu nedenle küçük bir banyoya büyük bir ayna asmak çok daha büyük hissettirecektir.

Bir aynayı koyu veya dramatik bir renk şemasıyla birleştirmek de yardımcı olacaktır. Farklı çerçeve türleri ile istediğiniz alanı şekillendirin - çerçevesiz aynalar lüks, yuvarlak aynalar ise odayı daha yumuşak hissettirecek.

Uzman ipucu – Büyük bir aynayı sığdıramıyorsanız, benzer bir etki için daha küçük aynalar koyun.

48. KÜÇÜK BİR BANYODA DİKEY BOŞLUK KULLANIN

48. KÜÇÜK BİR BANYODA DİKEY BOŞLUK KULLANIN

Her zamanki hacimli havlu askıları yerine, duvarlara tırmanmak için tasarlanmış daha uzun, daha ince versiyonları arayın. Merdiven raflarına veya açık raflara yatırım yapın. Bu, alana rahat bir his katacak ve banyo kutu gibi hissetmeyecek. Yer kazanmak için genellikle doldurmayacağınız ölü alandan yararlanın ve mobilyalarınızı uzatın.

Uzman ipucu – uzun ve şık köşe dolapları ideal bir küçük banyo fikridir.

49. KÜÇÜK BANYODA DUVAR AYDINLATMALI STREÇ ALANI

49. KÜÇÜK BANYODA DUVAR AYDINLATMALI STREÇ ALANI

Banyo tasarımı söz konusu olduğunda aydınlatma genellikle unutulur ve birçok kişi işi yapmak için tek tavan ampulüne güvenir, ancak odanın etrafına ışık havuzları eklemek - özellikle duvar lambalarıyla - küçük bir banyo yapmanın en kolay yollarından biridir. Daha büyük hissettirir.

Uzman ipucu – bir aynanın etrafındaki ışık, bir odayı daha parlak ve daha büyük hissettirecektir.

50. KAROLARLA BÜYÜK OLUN

50. KAROLARLA BÜYÜK OLUN

Küçük bir banyonun daha küçük fayanslara ihtiyacı olacağını mı düşünüyorsunuz? Küçük banyolar söz konusu olduğunda, seramikler ne kadar büyükse o kadar iyidir. Daha küçük seramikler, alanı sıkı ve ızgara benzeri hissettirecek daha fazla derz çizgisi anlamına gelir. Özellikle açık renkler seçerseniz, daha geniş fayanslar banyoyu daha büyük hissettirecektir. Gerçek bir alan yanılsaması yaratmak için sermiklerinizi büyük seçin.

Uzman ipucu – daha küçük mozaik tarzı karolar eklemek istiyorsanız, bunları duş veya oyuk gibi zaten küçük olan bir alanla sınırlayın ve büyük seramiklerinizi 60x60 dan daha büyük seçmeyin.

KÜÇÜK BİR BANYO NASIL TASARLANIR?

Küçük bir banyoyu nasıl tasarlayacağınızı düşünüyorsanız, gerçek şu ki her yönün dikkatlice düşünülmesi gerekiyor. Ancak bu, stilden ödün vermeniz gerektiği anlamına gelmez.

Akıllı saklama çözümleri tüm farkı yaratabilir ve neyse ki artık banyolar için derinliği azaltılmış küvet ve lavabolardan ince duş teknelerine ve alan yanılsamasını geliştirmek için çerçevesiz duşlara kadar birçok kompakt seçenek var.

Ayrıca, duvara asılan tasarımların zemin alanını optimize edeceğini ve yansıtıcı yüzeylerin ışığın odanın etrafına yansımasına yardımcı olabileceğini unutmayın.

KÜÇÜK BİR BANYO İÇİN EN İYİ RENK NEDİR?

Peki, küçük bir banyo için en iyi renk hangisidir? Gerçek şu ki, kendi alanınıza bağlı.

İlk olarak, küçük banyonuzdaki doğal gün ışığını hesaba katın: zayıfsa veya banyo kuzeye veya doğuya bakıyorsa, ışığı yansıtan ve sıcak bir dokunuşa sahip bir banyo rengi seçmeniz daha iyi olur.

Büyük bir pencere sayesinde banyonuz günışığı alıyorsa, koyu bir renk seçmemek için hiçbir neden yok.

Banyo renginin dört duvarda da nasıl görüneceğini düşünün – küçük bir alanda, karanlık veya koyu ise aşırı güçlü olabilir; veya solgunsa odayı tamamen karaktersiz hissettirebilir - ve bu, rengi tamamlamak için desen ve doku ekleyerek akıllı olmanız gereken yer burasıdır.

Kaçınılması gerekenler? İster gün ışığı ister yapay ışık olsun, güçlü bir renk ve zayıf aydınlatma - etki, tüm alanın o gölgenin bir tonuna sahip olması olacaktır ve küçük banyo aynanıza baktığınızda yüzünüzün o gölgeyi yansıttığını görebilirsiniz - ki bu hiç hoş değil ve ferahlık için elverişli değildir.

KÜÇÜK BİR BANYODA KÜÇÜK VEYA BÜYÜK KAROLAR KULLANMAK DAHA İYİ Mİ?

Ca' Pietra tasarım ekibine küçük banyolarda fayans kullanımı konusundaki görüşlerini sorduk ve farklı seçenekler sundular.

'Bazıları bijou banyoya girmenin en iyi yolunun küçük mozaik karolar olduğunu söylerken, diğerleri alanı açmak için daha büyük karoları kullanmanızı tavsiye ediyor' diye açıklıyorlar.

'Önemli olan, odanın küçük oranlarını vurgulayarak ve rahatlığını hissettirmek. Bu durumda, Yoga Penny veya Brasserie mozaik seramikler gibi küçük seramikleri tercih edebilirsiniz.'

'Ancak, küçük bir banyonun daha büyük görünmesine yardımcı olmak istiyorsanız, hem duvarlarınızda hem de zeminlerinizde 30-60 cm düz renkli karolar tercih edin, bu karolar sınırları bulanıklaştıracak ve zemin alanınız belirginliğini algıda bozacak.'

2021 YILINDA KÜÇÜK BANYO TRENDLERİ NELERDİR?

Banyo trendleri son zamanlarda tasarımda büyük bir sıçrama yaşadı ve pandeminin herkesin evinde yarattığı etkisinden dolayı – banyoların evde kaldığımız spa merkezleri haline geldi – bu trend 2021 ve sonrasında da devam edecek.

Süper pratik, faydacı, minimal tasarımların yerini daha yumuşak çizgiler, organik şekiller ve büyük banyolarda uygulanan daha sıcak renkler aldı.

Modern teknoloji de, üreticilerin ahşap, taş efektli ve karmaşık desenli seramiklerinin gerçeğine çok benzeyen, renkli olan her türlü seramiği üretmelerine olanak tanıyan mürekkep püskürtmeli baskı teknolojisi ile maksimum düzeyde kullanılıyor.

Bunu paylaşın arkadaşlarınızda okusun!

Facebook'a GönderWatsapp'a GönderTwitter'a GönderLinkedIn'e Gönder