Mutfak Dolaplarınızı Yenilemek; Buna Değer mi?

Eğer amacınız mutfağınızın görünümünü değiştirmek ise; Mutfak Dolaplarınızı yenilemek bunun en akıllıca yollarından biridir. Evinizi ve mimari değişim maliyetleri yanında süre olarak kısa ve çok daha düşük maliyetler ile bunu yapabilirsiniz. Ayrıca mutfak alanınızı dolap yerleşimi değişikliği ile değiştirebilir ve daha efektif kullanım alanlarından istifade edebilirsiniz. Daha şık, daha estetik ve daha modern bir görünüme sahip olma kazanımları da beraberinde gelir.

Mutfak yenileme için dolap değişimi

Ev sahipleri mutfaklarının alışıldık görünümlerini ve mutfağın havasını değiştirmek istediklerinde mutfak dolaplarının yenilenmesi en akıllıca çözümlerden biri olma özelliğini her zaman ilk sırada tutar. Bu zaman içinde yıpranmış ve malzemenin cinsine göre farklı olumsuz durumları da ortadan kaldırmanın yoludur. Küf ve benzeri ahşap malzemelerde oluşabilecek görünmeyen ancak mutfağın havası içinde sizin fark etmediğiniz her türlü negatif sağlık oluşumlarından kurtulmanın yollarından da biridir. Bu nedenle mutfağı daha sağlıklı, daha modern, daha şık hale getirmenin en düşük maliyetli seçeneği olma özelliği ile dolapları yenilemek son derece akıllıca bir çözümdür. Ayrıca bu değişim sırasında elektrik ve su tesisatının da gözden geçirilmesi ve düşük maliyetler ile yenilenmesi yanında lavabo, aydınlatma, enerji bağlantı noktaları yani prizler ve armatürlerin yeri de kolaylıkla değiştirilebilir olduğu için mutfak tasarımınızı da değiştirme fırsatı sağlar. Böylelikle hayalinizdeki mutfağı evinizde köklü mimari değişikliklerin maliyetine girmeden ulaşabilirsiniz. 

Bu makalemizde, mutfak dolabı yenileme maliyetleri ve dolap yenilemenin artıları ve eksileri gibi daha fazla ayrıntıyla mutfak dolabı yenileme hakkında bilgi edineceksiniz.

Mutfak Dolabı Yenileme Nedir?

Mutfak Dolabı Yenileme Nedir?

Dolap yenileme, mutfak yükseltmenin en pratik yollarından biridir. Dolap yenileme işlemi beraberinde şu avantajlara sahiptir; eğer tasarımsal bir değişiklik ve yer değişiklikler isteyebilir yada mevcut düzeni korumak isteyebilirsiniz.

Eğer mevcut mutfak düzeniniz konusunda bir değişiklik yapılmasını istemiyor iseniz; dolap çerçeveleriniz olduğu gibi kalır, çerçeveler güçlendirilir ve dolap kapakları ve çekmeceleri yenileriyle değiştirilir. Çerçevelerinde yenilenmesi sağlık açısından fayda sağları. Bu iki seçenek konusunda da size çözüm sağlayabiliriz. En düşük mutfak dolabı yenileme işlemleri bunlardır. 

Eğer yerleşim planı değişikliği de olacak ise; evyenin yerinin değişimi, tesisatların birlikte değişimini gerektireceği için küçük çaplı inşaat işçilikleri ve yenileme süresi uzaması ile karşılaşacağınızı biliyor olmalısınız. Bunun için bir ön keşif ve isteklerinizin tamamı bizim çözümlerimiz arasındadır. Bu işlemde enerji bağlantı ve çıkışı noktaları olan priz yerleşimi ile de değişiklik gelebilir. Bu tamamen bir proje olarak değerlendirilir. Ancak işlem başlamadan önce siz şuna sahip olursunuz. Yapılacak iş ve bunun maliyeti ile birlikte kesin teslim süreleri bilgisi proje detaylarında mevcut olacaktır. 

Yukarıdaki her iki seçenek de de kullanılacak malzemelerin seçimi proje başlamadan önce tedarik edileceği için malzeme seçimi kesinlikle teslim süresiniz etkilemez. 

Mutfak dolaplarınızı yenileme için oldukça fazla malzeme seçimine sahipsiniz. Seçim yapacağınız her malzemenin maliyete artı veya eksi etkisi vardır. Seçmiş olduğunuz malzemeye göre renk seçenekleri arasından seçiminizi yaparsınız. Ahşap esaslı kontrplak, mdf gibi ürünlerde sınırsız denebilecek renk seçeneği olacaktır. Bu ürünlerin kaplaması fabrikasyon sizin için üretilir ve yerinde montaj yapılır. Aksesuar seçenekleri de vardır. Metal olarak çok zengin seçenekler mevcut olmakla birlikte tüm aksesuarları ön görüşmede sizlere sunuyoruz. Zengin kataloglarımız ile görüşme talebinde bulunabilirsiniz. 

Ayrıca kullanım yerine göre paslanmaz çelik alüminyum esaslı seçeneklerimizde mevcuttur. Ankastre seçimleri için çok farklı markalar ile çalıştığımız için kullandığınız ocak ve havalandırma cihazları seçeneklerimiz ile tamamen bir mutfak yenilemesi yapabilirsiniz. 

Bu çeşitliliği şu şekilde ifade edelim en küçük mutfak dolabı yenilemesinden ki bu sadece kapak ve çekmece değişimi olarak düşünebilirsiniz. Endüstriyel mutfak olarak fabrika okul restoran, bar, kafe mutfaklarına kadar 1 kişiden binlerce kişiye hizmet verecek mutfakların tasarımı ve tadilatı konusunda bizden hizmet alabilirsiniz.

Tadilat 35 olarak evinizin veya iş yerinizin her köşesinde yenileme yapabilme yeteneğimiz sayesinde haliyle mutfak konusunda da sınırsız denebilecek sizin beklentilerinize cevap verebilecek deneyime, imkân ve kabiliyete sahibiz. 

Mutfak dolabı yenilemek; size mutfağınızın görünümünü birkaç gün içinde yenileme şansı sunuyor. Genellikle tam bir mutfak tadilatı, mutfağın büyüklüğüne ve yapılacak işlere bağlı olarak bir kaç günden 3-5 hafta süresine kadar bir zamana mal olacaktır. Bu sürelere projenizde kullanılacak malzeme seçimi bunların üretilmesi dahil değildir ama bu süreler sizi etkilemez. Ancak sıfırdan kaba inşaat halindeki bir eve yapılacak projelerde üretim süreleri sizi ilgilendirecektir. Bunun dışında biz montajı yapacağımız güne kadar siz var olan mutfağınızı kullanmaya devam edersiniz. 

Projeye göre tesisat değişiklikleri yapılmadan mutfak dolabı montajı yapılamaz. Bu nedenle tüm isteklerinizi yaptıktan sonra üretim öncesinde değişiklik yapılmalıdır. 

Genel anlamda süreçler şu şekilde işler. Bu aynı zamanda bizim çalışma şeklimizi de anlamanıza yardımcı olacaktır. 

• Ön görüşme; burada isteklerinizin tespiti ve analizi yapılır. 

• Keşif; Burada isteklerinize göre yapılacak değişikliklerin uygulanması için ölçülerin alınması işlemidir. Aynı zamanda istekleriniz ile ilgili uygulanabilirlik belirlenir. Bazı isteklerinizin keşif sırasında mümkün olmadığı durumlar ile karşılaşılabilir. Bu aynı zamanda istekleriniz ile yapılacak işin süresini maliyeti için önemlidir.

• Malzeme seçimi; bu yine sizinle birlikte yapılacak işlemdir.

Bu 3 işlem aynı anda yerinizde yapılabilir. Daha sonra;

Fiyatlandırma; Size projenin süreçlerini ve maliyeti hakkında çalışma sonrası elde edilir. Projeye göre fiyatı orada verebileceğimiz gibi malzeme seçimine ve yer değişiklikleri nedeni ile inşaat ve hafriyat maliyetlerinin hesaplanması için birkaç gün sürebilir. 

Üretim; Size üretime başlıyoruz son olarak isteklerinizde bir değişiklik olup olmadığının onaylanması işlemidir. 

Montaj; Bu eğer inşaat işi gerektirmiyorsa dolap montajını eğer inşaat işi de olacak ise ekiplerimizin yerinizde işlemlere başlayacağı zamandır. İşlemler isteğinize göre aynı gün içinde de teslim edilebilir. 

Dikkat; İnşaat ve tesisat yenileme/düzenleme/yer değişikliği işlemleri her zaman duvar sıvalarının veya fayansların kuruma süreleri nedeni ile bir günden fazla bekleme gerektirir. Bu yapılacak işin ve kullanılacak malzemenin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Ancak siz bunların hepsini iş başlamadan önce bilecek ve bizimle çalışma kararınız ile hiçbir sürpriz ile karşılaşmayacaksınız.

Herhangi Bir Mutfak İçin Mutfak Dolabı Yenilemek Mümkün mü?

Her mutfak için mutfak dolabı yenileme mümkündür. Ancak yine de dikkate alınması gereken bazı noktalar var:

Eğer sadece kapak ve çerçeve yenilenmesi düşünülüyor ise

Dolapların karkas yapısı iyi durumda olmalıdır. Küf ve bakteri barındırmamalıdır. Bazı eski mutfaklarda hala sunta denilen malzemeler ile karşılaşmaktayız. Bu yapı yenileme için mümkün değildir. 

Dolapların çerçevesi, kaplamaların sağlam bir şekilde yapışabilmesi için tercihen MDF veya ahşap paneller olmak üzere pürüzsüz bir yüzeye sahip olmalıdır. Darbeler nedeni ile oluşan çatlaklar bu çerçeve yapıda değişiklik gerektirebilir. 

Ayrıca, tek endişeniz dolapların kaplamalarının değişimi olduğunda, mutfak yenilemenin ekonomik hale geldiğini unutmayın. Başka şeylerle ilgili başka sorunlar varsa, muhtemelen mutfak dolaplarını yenilemenin yanı sıra bunları da düzeltmeniz gerekecektir . Ardından, masrafları yeniden hesaplamanız önerilir ve eksiksiz bir mutfak tadilatı sizin için daha iyi bir seçim olabilir.

Mutfak Dolapları Nasıl Yenilenir?

Mutfak Dolapları Nasıl Yenilenir?

Bunun için anlaşılması gereken şudur. 

• Sadece kaplama ve bunun sayesinde bir renk değişikliği mi olacak?

• Malzeme yıpranması nedeni ile tüm ana iskelet de değişecek mi?

• Hazır tüm bu işlemlere girmişken dolap ve evye armatür aydınlatma enerji çıkış noktalarında bir değişiklik istiyor muyum? Bu çoğu zaman küçük ek ve ilaveler ile olabilmesi mümkün olabilir. Keşif ile belirlenir. 

• Enerji, su, atık su, kablolu yayın gibi potansiyel tesisatların da yenilenmesini istiyor muyum?

Bu soruları kendinize sormanız ve bunların cevabı konusunda net olmanız gerekir. Bunun için hazırladığınız bütçeniz ile yakından ilgili olan bu sorular maddi olarak sizi etkileyecektir.

Mutfak Yenilemenin Artıları

Mutfak yenileme, ve diğer köklü yenileme alternatifleri, bazı avantajlara sahiptir. Ancak, elbette, bu yaygın profesyonellerin dışında mutfak yenilemeyi tercih etmek için daha kişisel nedenleriniz olabilir.

Sadece kaplama değişiklikleri ve köklü değişiklikler olarak ele alırsa;

Sadece dolap kapaklarınızın çekmecelerin ve aksesuarların değişimi istenildiğinde, mutfak düzeninizden zaten memnun olduğunuz anlamına gelir düşük maliyetli ve en kısa sürede elde edebileceğiniz sonuçtur. Mutfağınızda yapılacak işin süresi sadece montaj olarak baktığınızda saatler ile ifade edilebilir. Maliyeti de son derece diğer seçeneklere göre düşüktür. Bu seçenek ile düzeninizi olduğu gibi tutabilir ve dolaplarınızın oldukça yeni görünmesini sağlayabilirsiniz.

Mutfağınızın rengini ve stilini mutfak yenileme ile değiştirebilirsiniz. Yapılacak keşifte bir sorun tespit edilmediği için sağlıklı bir mutfak havanız ve yenilenmiş bir görünüme sahip bir mutfak elde edersiniz.

Bu seçeneğin size sunduğu avantajlar ise;

• Mevcut dolap çerçevelerinize uygulayabileceğiniz birçok kaplama seçeneği bulunmaktadır. 

• Dolap kapakları ve kulpları için daha da fazla alternatifiniz var.

• Mutfak yenileme, mutfak dolaplarınızı yenilemenin ucuz bir yoludur. 

Tam bir tadilat, mutfak tadilatının neredeyse iki katı kadar maliyetlidir. Bununla birlikte, özellikle mutfak tadilat planınızda dolaplar dışında bazı ekstra işler olduğunda, kesin fiyatları dikkatli bir şekilde karşılaştırmalısınız.

Mutfağınızın düzenini değiştiremeseniz de mutfağınıza yeni bir şeyler eklemenin yolları hala var.

Örneğin, dolap kapaklarınızın çok küçük göründüğünü düşünüyorsanız, dolap kapaklarınızı yükseltebilirsiniz. Ayrıca mutfağınızda biraz daha yeriniz var ise yeni dolap kapakları ve çekmecelerinize uygun bir mutfak adası veya yarımada ekleyebilirsiniz. Ancak elbette tadilatın zamanını ve maliyetini bu işlemler artıracaktır.

Mutfak Tadilatına Göre Mutfak Dolabı Yenileme Eksileri Nelerdir?

Mutfak Tadilatına Göre Mutfak Dolabı Yenileme Eksileri Nelerdir?

Mutfak Dolabı yenilemenin bazı belirgin maliyet avantajları olsa da, yine de bu potansiyel dezavantajları göz önünde bulundurmanız önerilir.

Bazı mutfaklarda halen masif ürünler kullanılmaktadır Bu ürünler kaplama olmadığı için yerinde bir boyama ve vernikleme gerektirir. Bu işlemler nedeni ile mutfak ortamınızı birkaç gün havalandırmak için bekleyebilirsiniz. Bu işlemlerde masif ürünler beklenilen sonuçları da vermeyebilir.  

Mutfağın yenilenmesi, yerleşim düzeni değişikliği yapmanıza izin vermez. Ancak mutfak tadilatı ile elde edebileceğiniz işlemler size yerleşim düzeni değişikliği yapmanıza izin verecektir. Yeni dolaplarınızla eşleştirilmiş bir mutfak adası veya yarımada ekleseniz de toplam maliyeti ve yenileme süresini artıracaktır.

Çekmeceler mutfak yenileme işleminde olduğu gibi tutulduğundan, ekstra raflara veya mevcut raflar için bakıma ihtiyacınız varsa, yeni raflar eklemek, değiştirmek veya hasarlı olanları boyamak için biraz daha ödemeniz gerekecektir. 

Mutfağın yenilenmesi, eski dolap kapaklarını ve çekmecelerini söküp yenilerini takmanız sizin için mümkün olsa da, hassas ölçü ve laminasyon göz önüne alındığında kaplama oldukça zordur. Ne kadar hassas ölçüm yaparsanız yapın hiçbir zaman orijinalinin ilk hali gibi olmayacaktır. Mutfak tadilatında belirgin yerleşime göre ölçü alınması nedeni ile çekmece aralıkları veya raf aralıkları kesin ve nettir. Üretim buna göre yapılır. Ancak kapak ve çekmece yenilenmesinde sökülüp takılan vidalar nedeni ile milimetrik kaymalar göze hoş görünmeyebilir.

Genellikle çekmeceler içindeki ray mekanizması da dahil olmak üzere tamamen yenileri ile değiştirilmektedir. 

Bu özellikleri sebebi ile bu seçeneği yani mutfak dolabı kaplama, kapak ve çekmece yenilemesi evini hızlıca satmak isteyenler için düşük maliyetli ve hızlı bir çözümdür. Evin değerinde bir eksiltmeyi ortadan kaldırmak. Evi inceleyenlerin yüzeysel inceleme nedeni ile kullanım sırasında fark edeceği olumsuzlukları perdeleyen iyi bir seçenektir.  

Mutfak Dolabı Yenileme Buna Değer mi?

Mutfak Dolabı Yenileme Buna Değer mi?

Mutfağın yenilenmesi, aşağıdaki durumlarda sizin için uygun bir çözümdür;

• Kısmi bir mutfak tadilatından çeşitli sebepler ile vazgeçmek üzeresiniz

• Dar ve düşük bir bütçeniz var

• Dolapların mevcut düzeniyle ilgili bir sorun yok

Temel olarak, dolap yenileme, modası geçmiş mutfak dolapları ve çekmece stilleri için uygun bir seçenektir. Tek derdinizin dolap kapakları ve çekmeceler olduğunu düşünüyorsanız yenileme sizin için uygun bir seçenektir.

Ancak, herhangi bir projeye başlamadan önce yukarıda listelenen artıları ve eksileri göz önünde bulundurmak en iyisidir. Ayrıca birden fazla müteahhit ile iletişime geçmeli ve kendi mutfağınızla ilgili spesifik sorularınızı sormalısınız. 

Mutfak Dolap Yenileme Maliyeti Ne Kadardır?

Mutfak Dolap Yenileme Maliyeti Ne Kadardır?

Genellikle mutfak yenileme maliyeti, tam mutfak tadilatı masraflarının yanında oldukça düşüktür. Kulağa harika geliyor, ancak yine de mutfağınızın ve dolap yenileme seçeneklerinizin ihtiyaçlarını iyice düşünmelisiniz. Ne istediğinize kesin bir karar vermeden hiçbir işleme başlamamalısınız. Nihayetinde en küçük yenileme bile bir maliyete sahiptir. 

En önemli olan sizin ihtiyaçlarınız, beklentiniz, ve bütçenizdir. Bu nedenle ne istediğinizi biliyor iseniz Tadilat 35 ile her aşamada kesin sonuç alacaksınız. Bizimle sorunsuz ve sürprizlerden uzak olarak güven içinde çalışırsınız. 

 

Bunu paylaşın arkadaşlarınızda okusun!

Facebook'a GönderWatsapp'a GönderTwitter'a GönderLinkedIn'e Gönder