Kullanışlı Bir Mutfak Çalışma Üçgeni

Mutfak çalışma üçgeni nedir?

Mutfak çalışma üçgeni, lavabo, ocak ve buzdolabının yerleşimini belirleyen 90 yıllık bir kavramdır. Teoriye göre, bu üç unsur birbirine yakın (ama çok yakın değil) olduğunda, mutfağın kullanımı kolay olacak ve aşçı çok fazla boşa adım atmak zorunda kalmayacak. Zaman içinde test edilmiş bir iç tasarım konseptidir. Ancak mutfak çalışma üçgeni bugün hala geçerli mi?

Mutfak çalışma üçgenine sahip olmak mutfağınızdaki akışı en üst düzeye çıkarır, verimli ve etkili bir alan yaratır. Mutfakta kullanılan ana alet ve özellikler lavabo, buzdolabı ve ocak olup, mutfak uzmanları hayali çizgiler ve bunları birbirine bağlayan üç noktayı çalışma üçgeni olarak adlandırmaktadır. Mutfağınızın planı ister L şeklinde, ister U şeklinde olsun veya bir adaya sahip olsun, içinde mutlaka bir çalışma üçgeni vardır. Verimli bir çalışma üçgeni keşfetmek veya mutfağınıza bir tane eklemek, mutfağınızda çalışma şekliniz için kesinlikle faydalıdır ve evinize değer katar. Çalışma üçgeni, ocak, buzdolabı ve lavabonun mantıklı bir düzenlemesidir ve aralarında doğru miktarda mesafe olduğunda, mutfakta manevra yaparken boşa giden adımlarınızı azaltır. Bu, alanınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Mutfağın tüm temel birimlerini aşçıya yakın yerleştirir, ancak sıkışık hissettiği yerlere çok yakın değildir. Hayatın ne kadar meşgul olabileceği düşünüldüğünde, boşa harcanan adımlar, boşa harcanan zamana eşittir ve kimse bunu istemez.

Mutfak çalışması üçgeni fikri ilk olarak "dairesel yönlendirme" olarak adlandırılıyordu ve 1929'da bir kadın fuarında ortaya çıktı. Konsept, o zamanlar en moda olan ve emek verimliliğini ve üretkenliği teşvik eden ancak daha sonra eleştirilmiş olan sözde bilimsel yönetim ilkeleriyle güzel bir uyum içindeydi. insanlara makine muamelesi yapmak için. Illinois Mimarlık Okulu, 1940'larda konsepti daha da geliştirerek, aşağı yukarı mevcut biçimine getirdi. O dönemlerde ev işlerini yapan ve ev işleriyle ilgilenen genellikle ev hanımıydı. O zamanlar mutfak boyutları bugün olduğundan daha küçük olsa da, ev hanımının her gün en çok işi halletmesi için etkili bir çalışma alanı yaratmak hala önemliydi. 

İşte mutfak tasarımınızı planlarken göz önünde bulundurmanız gereken en popüler mutfak düzenlerinden bazıları.

 

Ortak Mutfak Tasarım Düzenleri

TEK DUVAR / DÜZ MUTFAK DÜZENİ

 

Tek duvarlı bir mutfak tasarımındır. Tüm ana çalışma bölgesinin tek bir duvar boyunca sıralanmış halidir.

Bu mutfak çalışma alanları arasında herhangi bir sırayla buzdolabı, lavabo ve ocak/fırın, belki bir bulaşık makinesi veya çöp sıkıştırıcı bulunur. Mutfak tezgahı tipik olarak 240 santimetreden daha kısa değildir. Mutfak için sadece küçük bir alanın olduğu evler için ideal tasarım. 

 

PARALEL MUTFAK DÜZENİ

Her iki uçta da açık bir mutfak tasarımıdır.

Her iki ucu açık olan mutfak tasarımı, aşçının yemek hazırlama sırasında kolayca manevra yapabilmesi için minimum 120 santimetre koridor genişliği gerektirir. Mutfak aletleri tipik olarak birbirine yakın yerleştirilir ancak mutfağın koridor şeklinden dolayı, tüm ev trafiği alandan geçecektir.

Bu mutfak, çoğu ev için, özellikle küçük ve dar alanlar için oldukça işlevsel bir tasarımdır. Evinizin içinde merkezi bir koridor oluşturan iki paralel dolaptan oluşmaktadır. Bu stil, depolamayı optimize eder ve çalışma bölgelerine en kısa erişimi sağlar.

 

L ŞEKİLLİ MUTFAK DÜZENİ

L şeklinde bir mutfak düzeni, yalnızca iki duvardan yararlanarak yapılmaktadır.

Bu mutfak düzeni hem büyük hem de küçük evler için esneklik sunar. Sadece iki mutfak duvarını kullanmaktadır. L-şekli, mutfaktaki trafiği en aza indirir ve tipik olarak daha geniş tezgahlara sahiptir ve yemek zamanında hazırlık kolaylığı sağlar.

Ortada bir açık alanla dik açıda buluşan iki ana taraftan oluşan L şeklinde bir mutfak, inanılmaz derecede verimli bir yerleşim planıdır ve açık plan yaşam için mükemmeldir. Esnek tasarım, pişirme, temizleme ve hazırlık bölgelerini birbirine kolayca erişebilecek şekilde yerleştirirken istediğiniz gibi düzen kurmanıza olanak tanır.

 

U ŞEKLİ MUTFAK DÜZENİ

U şeklindeki mutfak düzeni, cömert tezgah alanı ve verimli çalışma alanları sunar.

Verimliliği nedeniyle popüler bir seçim olan U şeklindeki mutfak, cömert tezgah alanı ve birbirine yakın çalışma alanları sunar. Bununla birlikte, çoğu görev üç duvardan birine bakarken yapılacağından, eğlence sırasında aşçıyı bir gruptan ayrı hissettirebilir. Alanı daha fazla açmak için yarım duvar ekleyebilir veya üçüncü tarafı oluşturan bir yarımada adası ile sadece iki duvar kullanabilirsiniz.

U-şekilli mutfak, büyük ve küçük mutfaklar için çok yönlü yerleşim düzenidir çünkü yerleşim, alan boyunca sürekli tezgah ve geniş depolama alanı sunar. Adından da anlaşılacağı gibi, bu mutfak tasarımı ve konfigürasyonu, üç tarafı kaplayan dolap ve tezgahlar ve erişim için açık bir uç ile üç duvarlı “U” şeklinde bir tasarımdan (bazen “C-şekilli” mutfak olarak da anılır) oluşur.  Kullanıcıya yemek hazırlarken kesintisiz verimlilik ve güvenlik sağlayan ideal çalışma üçgeni düzeni sayesinde en işlevsel ve verimli tasarım olduğu bilinmektedir.

Çok yönlülüğü, çeşitli şekil ve boyutlardaki birçok alan için çalışan çok esnek bir düzen sağlar. Örneğin, daha küçük mutfaklarda, U-Şekilli tasarım genellikle birbirine bakan iki duvar arasında 100 ila 120 santimetre arasında koridor boşluğuna sahiptir. Bu, birincil aşçının mutfakta çalışmasına ve her şeye bir veya iki adım mesafede olduğu için alanın verimliliğini, depolamasını ve tezgah yüzeyini en üst düzeye çıkarmasını sağlar. Tek uyarı, daha küçük mutfaklarda alanın sınırlı hissedebileceği veya amaç düşünülerek tasarlanmadığı takdirde depolama alanından yoksun olabileceğidir.

MUTFAK ADASI İLE BERABER L ŞEKLİ MUTFAK DÜZENİ

Bir ada ile L şeklinde bir mutfak tasarımını geliştirin.

Bir adanın eklenmesiyle, L şeklinde bir mutfak tasarımı, aşçının yemek hazırlarken, yemek pişirirken, servis yaparken veya temizlik yaparken başkalarıyla etkileşime girebileceği bir alan sağlama esnekliğini sunar.

Hem görünüm hem de işlevsellik açısından alacağınız en önemli mutfak tasarım kararlarından biridir. Birkaç seçeneğiniz var - denenmiş ve gerçek U şekli veya zarif ve işlevsel mutfak şekli. Ancak eğlenmeyi ve açık mutfak görünümünü seviyorsanız, göz atmaya değer başka bir mutfak düzeni türü daha var: Ada eklentili L şekli mutfak tipi.

 Ada eklentili L şekli mutfağının güzel yanı, iki tarafının da açık olmasıdır. Bu, mutfağın ferah hissettirdiği ve yaşam alanının geri kalanıyla neredeyse sorunsuz bir şekilde bağlanmasıdır.

 

G ŞEKLİ MUTFAK DÜZENİ

Değiştirilmiş U şekline sahip G şeklindeki mutfak düzeni çok verimlidir.

Değiştirilmiş bir "U" şekline sahip olan G şeklindeki mutfak tasarımı çok verimlidir. 

Adından da anlaşılacağı gibi, G şeklindeki mutfakların 'G' harfine benzeyen dört kenarı vardır. U şeklindeki mutfaklara çok benzer, ancak genellikle ekstra tezgah veya yemek alanı ekleyen dördüncü bir boyut (jut veya yarımada) vardır. Genellikle açık plan alanlarda bulunurlar.

Her mutfak tasarımında olduğu gibi G şeklinde mutfak avantajları ve dezavantajları vardır. Bu özel düzene karar vermeden önce alanınızın boyutunu ve yaşam tarzı gereksinimlerinizi düşünün. 

 

Mükemmel mutfak çalışma üçgeni nasıl tasarlanır

Çalışma üçgeninin en belirgin düzeni geleneksel U şeklindeki mutfak olsa da, diğer birçok düzen de işe yarayabilir. Örneğin, adalı büyük, açık konseptli bir mutfak, üç ana unsurun çekirdek üçgen yerleşimini hala koruyabilir. Evinizde bir cadde görevi gören bir mutfak, trafik akış kuralını ihlal ederken, bir ucu kapalı bir mutfak, çalışma üçgeninin mükemmel bir örneği olabilir. L şeklinde bir mutfak, üçgen konseptine de güzel bir şekilde uyum sağlayabilir.

Günümüzde çoğu mutfak, birden fazla aşçıyı barındıracak şekilde büyümüştür, ancak mutfak tasarımının özü, bir çalışma üçgeni ve fonksiyonel çalışma alanı ile aynı kalmıştır. Çalışma alanı tipik olarak mutfağınızın temel işlevleri olduğunu düşündüğünüz şeyler için belirlenmiş bir alandır: hazırlama, pişirme ve temizlik. Ayrıca pişirme, yemek yeme ve ders çalışma gibi ek bölgeler de ayarlayabilirsiniz. Tıpkı mutfak üçgeni gibi, düzenli olarak yaptığınız işler için belirlenmiş bölgelere sahip olmak, alanınızı maksimuma çıkarır, tasarım ve estetikten ödün vermeden mutfağın en verimli şekilde kullanılmasını sağlar. Ulusal Mutfak ve Banyo Derneği'nden tasarımcılar, aşağıdaki çalışma üçgeni boyutlarını önermektedir:

Üçgenin hiçbir ayağı 120 santimetreden az veya 270 santimetreden fazla olmamalıdır.

Üçgenin üç kenarının toplamı 400 santimetre ile 790 santimetre arasında olmalıdır.

Dolaplar veya diğer engeller üçgenin herhangi bir ayağını 30 santimetreden fazla kesmemelidir.

Üçgen boyunca büyük bir trafik akışı olmamalıdır.

Boy dolabı gibi tam yükseklikte bir engel üçgenin iki noktası arasına girmemelidir.

Bu, çalışma üçgeninin kusurları olmadığı anlamına gelmez. Tüm mutfakların eşit yapılmadığı ve insanların ev tasarımında kişisel tercihleri ​​olduğunu biliyoruz. Düz duvarlı bir mutfak tasarımında bir mutfak üçgeninin olması da geometrik olarak imkansız olurdu. Çalışma üçgeni ayrıca bir mutfağın yalnızca üç temel birimi ve yemek pişiren yalnızca bir kişi olduğunu varsayar. Mutfak boyutları yıllar içinde önemli ölçüde büyüdüğü için, birçok kişi ek özellikler (kahve makineleri, buharlı fırınlar ve bulaşık makineleri gibi) ekledi ve herhangi bir zamanda üçten fazla istasyon kullandı. Daha önce de belirtildiği gibi, bazı evlerde yemek pişirme görevlerini paylaşan iki, hatta üç kişi vardır. Ev tasarımcıları hala mutfak üçgeni fikrine saygı duysalar da, bir mutfak planı hazırlarken çizgilerin dışında renklendirmeye karşı değiller. Tasarımcılar ayrıca mutfak tasarlarken ev sahiplerinin tercihlerini, yaşam tarzlarını ve ihtiyaçlarını da göz önünde bulundururlar. Mutfağınız için işlevsel gereksinimlerinizin ne olduğuna karar vermelisiniz ve bir çalışma üçgeni tasarımınıza uygun gördüğünüz bir şey değilse, uyduğunuz bir yasa olmak zorunda değil; bu sadece tasarımcıların bir önerisidir.

 

Mutfak çalışma üçgeninin faydaları

Mutfak çalışma üçgeni konsepti artık onlarca yıllık olmasına rağmen, çekiciliği devam ediyor. Bir aşçı için en önemli üç mutfak unsurunun birkaç adım ötede olması hiç olmadığı kadar rahat. Bu konseptin dikte ettiği düzen, lavaboyu ve ana cihazları çevreleyen uygun karşı alana yol açma eğilimindedir. Daha önce buzdolabının lavaboya karşı yerleştirildiği bir mutfakta çalıştıysanız, ikisini ayıran o karşı alana ne kadar ihtiyaç duyulduğunu bilirsiniz. Güvenlik açısından, aşçının bir alandan diğerine giden yolunu kapatan dolapların veya adaların olmaması önemlidir. Aşçının çalışma alanı boyunca yaya trafiğini en aza indirmek, üretkenliği ve rahatlığı da büyük ölçüde artırır.

Çalışma üçgeninin dezavantajları

Çalışma üçgeni teorisine eklenen eski varsayımlar sorunlu olabilir. Eskiden mutfaklar çoğunlukla "ev hanımlarının" yemek hazırlaması için faydacı bir alandı. Bugüne kadar, üç ana mutfak öğesini birbirine yakın tutmak, alanı kullanan tek bir aşçı için en faydalı olanıdır. Aynı anda yemek pişiren birden fazla aile üyeniz varsa, çalışma üçgeni sizin için de uygun olmayabilir.

Alışkanlıklar ve ihtiyaçlar modern zamanlarda değişti. Genellikle mutfağı aynı anda kullanan iki aşçı vardır ve mutfak daha çok aile ve arkadaşlar için gayri resmi bir toplanma alanı olarak görülür. Dahası, savaş sonrası dönemden bu yana mutfaklar önemli ölçüde büyüdü ve uzun bir cihaz listesi norm. Bugün mutfaklarımıza üçgen kavramının icat edildiği zamandan çok daha fazlasını soruyoruz. Bazı tasarımcılar, mutfak çalışma üçgeni konseptini tamamen rafa kaldırmanın zamanının geldiğini savundu.

Mutfak çalışma üçgeni konsepti tamamen modası geçmiş mi?

Şart değil. Çalışma üçgeninin eleştirileri kesinlikle geçerli olsa da, konsepti çöpe atmanın zamanının geldiğini düşünmüyoruz.

Çalışma üçgeni yaklaşımını bir başlangıç ​​noktası olarak ele almayı seviyoruz. Tasarım söz konusu olduğunda, kurallar çiğnenmek içindir. Ama bunu yapmak için bir sebep olmalı.

Bunu paylaşın arkadaşlarınızda okusun!

Facebook'a GönderWatsapp'a GönderTwitter'a GönderLinkedIn'e Gönder