Mutfak Dolapları ve Mutfak Tezgahları için 28 Yeni Görünüm

Mutfak showroomlarında sergilenen havalı yeni mutfak markaları ve çok sayıda yenilikçi tasarım fikri ve eski cihaz tasarımlarına akıllı dokunuşlar ile, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda trend görünüm ve son teknoloji cihazlar var.

Aşağıda, 2021'deki en büyük trendlere ve yeni mutfak fikirlerine bakacağız.

1. GİZLİ MUTFAKLAR

1. GİZLİ MUTFAKLAR

Küçük alan yaşamı, yukarıdaki mutfak gibi daha da fazla mutfak yeniliğine yol açar. Bu şık açık plan alan, pişirme alanını bukalemun benzeri bir beceriyle gizleyerek, eğlenceye odaklanmayı sağlıyor.

Yemek pişirmeyi, yemek yemeyi ve dinlenmeyi muhteşem, ışıkla dolu tek bir odada birleştirerek ferahlık hissini en üst düzeye çıkarın. Burada, çekici olmayan ve küçük bir mutfağın bir ucunda gizlice sıkışmış büyük bir oturma odası lehine yıkıldı.

Yerleşim esnektir, bu nedenle mutfaktan yemek odasına ve yaşam alanına zahmetsizce geçiş yapar. Dekoratif duvar kaplamalarına benzeyen kapı panelleri ile pişirme alanı mümkün olduğunca görünmez hale getirilmiştir.

Tüm dolap kapakları ve çekmeceleri gizlidir ve "bastır aç" sistemi ile gizlenip sorunsuz bir şekilde açılıp kapanmalarını sağlar.

2. MESH DOLAP

2. MESH DOLAP

Ismarlama mutfak uzmanı Davonport, tasarım portföyüne perdahlı bir tel örgü dolap kapağı ekledi. Elmas kesimli pirinç kulplarla bir araya getirilen görünüm, endüstriyel stilde sofistike bir değişiklik yaratıyor.

3. MALZEMELERİ ŞAŞIRTICI ŞEKİLDE KULLANMAK

3. MALZEMELERİ ŞAŞIRTICI ŞEKİLDE KULLANMAK

'Raf dışı' hissetmeyen bir mutfağa sahip olmanın özgürleştirici bir yanı var. Dolap ve ev aletleri gibi bazı unsurların standart hale getirilmesi gerekse bile, başka yerlerden temin edilen pratik unsurlarla karakter eklemeyi düşünün.

Bu lavabo alanı, çömlekleri sergilemek için rustik bir rafa sahiptir ve pirinçten yapılmış dar bir geometrik tezgah arası döşeme, mutfak için alışılmadık bir vinyet ve duvar dekoru oluşturur.

4. CESUR RENK KONTRASTLARI

4. CESUR RENK KONTRASTLARI

Renk çarkının karşıt taraflarında pembe ve yeşil gibi iki ton seçmek, cesur kontrastlar elde etmenizi sağlayacaktır. Burada deVOL'un Klasik İngiliz mutfağı Farrow & Ball yeşili ve özel pembe ile boyanmıştır. 

Mutfak renk fikirlerimiz arasında daha cesur kombinasyonlar bulun.

5. YÜZYIL ORTALARINDA YENİ BİR ÇEKİM

5. YÜZYIL ORTALARINDA YENİ BİR ÇEKİM

Parlak beyazlar, çağdaş mutfaklara modern bir orta yüzyıl havası katmak için zengin ahşaplar ve yumuşak kıvrımlarla tezat oluşturuyor.

Koyu ceviz dolap, akıllı ısmarlama detaylarla görünümü basit tutmak için çalışır. Uzun beyaz dolaplar ve mermeri öne çıkartan tezgahlar, görünümü taze ve anın kalmasını sağlayarak bir alan yanılsaması yaratarak gözleri yukarı çekiyor.

6. LAVABO ETEK CANLANMASI

6. LAVABO ETEK CANLANMASI

Bir zamanlar modası geçmiş ve gösterişsiz olarak kabul edilen lavabo eteği, doku ve desen için fırsat yaratan, mutfak düzenlerini yumuşatan ve nostaljik bir dokunuş katan modaya geri döndü.

Fikir, lavabonun altındaki alt dolap kapaklarının, genellikle dekoratif bir çubuk üzerinde asılı duran pileli perdelerle değiştirilmesine dayanmaktadır. Beata Heuman gibi cesur renkler arasında trend şemsiye, dokunsal işlenmemiş keten veya uçuk pembe çizgiler gibi sık sık güncellenebilecek bir öğe için bir fırsat.

7. MERMER MUTFAK

7. MERMER

Güçlü damarlı mermerin zamanı geldi, ne kadar yoğun olursa, kaçırılmayacak lüks ve bir sonraki seviye stil için o kadar iyi. Stil listelerinde fırtına gibi esen ve iç mekanları sarsan bir şey varsa o da mermerin geri dönüşüdür.

Bir mimar olarak Natalia Miyar, önemlilik konusunda büyük bir tutkuya sahiptir ve tasarım şemalarında en iyi, yüksek kaliteli malzemeleri kullanır. “Ağır damarlı mermer, tasarım dünyasında önemli bir geri dönüş yapıyor ve üst düzey lüks ile eş anlamlı hale geliyor” diyor. Mutfaklar ve banyolar için popüler bir seçim, aynı zamanda son derece sürdürülebilir; dayanıklılığı, klasik özellikleri ve geçen trendlere dayanma yeteneği, onu mutfaklar için iyi bir yatırım ve iyi bir seçim haline getirir.

Doğal olarak güçlü damarlara sahip mermerler, ifade değeri katar ve diğer cilalı yüzeyler, metaller ve ahşaplar arasında dokusal bir sözleşme oluşturur. Natalia, mutfakta göz alıcı bir lavabo veya mutfak adası oluşturmak için mermer kullanıyor.

8. AHŞAP KAPLAMALAR

8. AHŞAP KAPLAMALAR

Bir süredir modası geçmiş olan ahşap şimdi biraz canlanıyor. Bu mutfak dolapları, suni taştaki sıcak tonları seçmek için meşe veya cevizden daha açık olan ince taneli dişbudak kullanır.

9. KARANLIK DRAMA

9. KARANLIK DRAMA

Genellikle tamamen bir 'vurgu' rengi olarak göz ardı edilen siyah duvarlar, dolaplar ve çalışma yüzeyleri bir an yaşıyor. Siyah, rustik, sade bir çekicilik katan dokulu ahşaplarla yaşanabilir, lüks ve davetkar hale gelir.

10. MUTFAKTA CESUR RENKLER

10. RENK ÇIKARLARI

Beklenmeyen boya-renk eşleşmeleri için kural kitabını pencereden dışarı atın. Mutfaklar, beyaz eşya ve zemin kaplamalarından pencere uygulamalarına, mutfak fayansı fikirlerine ve dolaplarına kadar renk seçenekleriyle doludur.

Ne kadar kalıcı bir taahhütte bulunmak istediğinize karar vererek başlayın. En kolay ve en ucuz seçeneklerden biri, mutfak stilinizi değiştirmek veya bir duvar boyamaktır, çünkü bıkmanız durumunda her ikisi de kolayca güncellenebilir. Renk seçimi çok kişisel bir deneyim. Aslında, sayısız gölgeyi aynı şekilde görüp görmediğimizden kimse emin değil.

Mark Wilkinson Mobilya'nın kurucusu Mark Wilkinson, otomatik olarak seçtiğimiz renklerin doğal olarak güncel modalardan etkilendiğine inanıyor. 'Mutfaktaki renk -duvarlarda veya aksesuarlarda- en az beş yıl sürmelidir, bu yüzden anlık trendlerin ötesine bakmaya çalışın ve uzun vadede kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir renk seçin' diye tavsiyede bulunuyor.

11. DETAYA DETAY KATAN IŞIKLAR

11. AÇIKLAMA IŞIKLARI

'İfade' aydınlatmasından bekleyeceğiniz dramadan uzak, Orijinal BTC'nin en son kolye koleksiyonu sessizce gösteriyi durduruyor. Drop serisi, bir su damlacığının havadaki yolculuğunu izler ve bu kemik çini ışık, yere çarptığında düzleştiği anı yakalar.

20 yıl önce tasarlanmış olup, teknik olarak yapılması çok zor olduğu için başlangıçta seriden çekilmiştir. Ancak yeni gelişmeler sayesinde nihayet uzun zamandır beklenen bir görünüme kavuştu.

12. ÇİFT ADALAR

12. ÇİFT ADALAR

Daha büyük mutfaklara geçişle birlikte açık plan mekanlarda mutfak adası vazgeçilmez bir mutfak özelliği haline geldi. Bir çift ada ünitesini tercih etmek gibi yeni mutfak adası fikirleri, lükste son çalışma haline geldi - alanın nesne olmadığı zamanlar için geniş bir ek.

13. KULPSIZ TASARIM

13. KULPSIZ TASARIM

En yeni modern mutfak fikirleri, eşleştirilmiş bir arka görünüme sahip çok görevli, serbest akışlı tasarımlarla ilgilidir. Bas-aç ve kapat kapaklardaki teknolojik gelişmeler, hem duvar hem de taban dolaplarında kulplardan vazgeçmenin mümkün olduğu anlamına gelir.

Bas-aç dolaplara sahip olmayı tercih etmiyorsanız, gömme (gizli) kulplar aynı şık görünümü sağlar ve ilgi çekmek için zıt renkler ve malzemelerle kaplanabilir.

Kulpsuz mutfak dolapları, daha sade ve modern bir görünüm için 2021'in en büyük trendlerinden biri. Her şey sadelik ve dolap detaylarına odaklanma ile ilgili, ”diye açıklıyor Mutfak ve Banyo Editörü Busola Evans.

14. MUTFAKTA KİLER

14. KİLER

Kiler dolapları yüzyıllardır mutfak zımbaları olmuştur. Son birkaç yılda, kiler dolapları gibi kiler fikirleri, modern evlerin olmazsa olmazlarından biri haline geldi.

'Bir kilere sahip olmak çok mantıklı. Tüm gıda ürünleri tek bir yerdedir ve çok sayıda duvar dolabına dağılmamıştır, bu da insanların gıda alışverişlerini yaparken daha organize olabileceği anlamına gelir.

Kilerin diğer büyük avantajı ve depolama kapasitesi, bir mutfağın artık duvar dolaplarıyla dolu olmasına gerek olmamasıdır. Tüm duvarları serbest bırakmak veya mutfakta çekici bir sanat eseri bulundurmak için serbest bırakır, bu da mutfaktan daha az dolap ve bunun yerine daha rahat bir ortam hissi vermesine yardımcı olur, açık plan yaşam alanları için mükemmeldir,' diyor. Harvey Jones mutfaktan tasarımcı Leisha Norman.

15. KÜÇÜK MUTFAKLAR İÇİN KİŞİLER – EV OFİS OLARAK KATLANABİLİR

15. KÜÇÜK MUTFAKLAR İÇİN KİŞİLER – EV OFİS OLARAK KATLANABİLİR

İngiliz mutfak markası LochAnna Kitchens'ın Kurucusu ve Genel Müdürü Paul Jenkinson, "Akıllı depolama eğilimi, sunduğu pratiklik nedeniyle önemli bir tasarım seçimi olmaya devam ediyor" diyor. 'Çift katlı şifonyerlerden kule ve köşe kilere kadar, depolama hem tasarım hem de pratik bir trend olabilir.

'Depolama, mutfak alanının büyük bir parçası ve olmaya devam edecek. Daha küçük mutfağa sahip olanlar için akıllı mutfak depolama fikirlerine ihtiyaç duyuyorlar. Sahip olduğunuz alanı verimli kullanmak açısından çok önemlidir.

'Daha büyük, minimalist mutfaklarda, akıllı depolama, dağınıklığın kolayca toplanmasına olanak tanır. Birçok ev sahibi, süresiz olarak evden çalışmaya uyum sağladıkça, ofis malzemelerini saklamanın bir yolu olarak mutfaklarına daha fazla depolama çözümü ekliyor.'

16. CEVİZ DOLABI

16. CEVİZ DOLABI

Son zamanlarda ceviz dolabında bir yükseliş gördük. Zengin, koyu renk, ince taneli ve doğal sıcaklık, anında lüks hissi için yapımcılar tarafından ödüllendirilir.

17. ALTIN ​​KAPLAMALAR

17. ALTIN ​​KAPLAMALAR

-------------Artık armatürler çok çeşitli renk ve kaplamalarda mevcut olduğundan, lavabolar da bunu takip ediyor ve tabi ki mutfak tadilat maliyetini çok fazla artırmamalı. Estetik, mobilya ve cihaz tasarımında olduğu gibi ıslak alanlarda da etki yapmakta ve odanın genel görünümünden uyum sağlayan renk, şekil, boyut ve malzeme ile kulanılmalı.

Smeg ürün geliştirme ve eğitim müdürü Joan Fraser, "Evyeler mutfak tasarımındaki önem ölçeği yükseldi" diyor. Müşterilerin, tamamen işlevsel olmasının yanı sıra kesin bir stil ifadesi de yapan bir lavabo için taleplerini karşılamak için modeller üretiliyor.

18. MUTFAKTA DAHA FAZLA METALİK GÖRÜNTÜ

18. DAHA FAZLA METALİK

Mutfakta, metal görünümü bir yan ürünü olarak kullanılması sadece öne çıkan bir etki yaratmakla kalmayıp aynı zamanda bütünlüğe de sahip, iyi uygulanmış kaliteli malzemelere olan talebi beraberinde getiriyor. Charlie Smallbone, "Bu yüzden, doğal güzelliğini ortaya çıkarmak için hassas bir şekilde çalışabileceğim gerçek metaller yerine, ahşap üzerine püskürtülen metalik cilalara kullanmaya karar verdim" diyor.

İkonik marka Smallbone of Devizes ve Ledbury Studio'nun kurucusu Charlie, 40 yılı aşkın süredir mutfak tasarımının sınırlarını zorluyor.

19. ÖZEL MUTFAK

19. ÖZEL MUTFAK

İç tasarımda gurur ön plana çıkarken, 'küratörlü' bir görünüm için tasarlanmış mutfaklara yönelik artan talebin ardından camlı dolapların ve açılır rafların satışlarında bir artışa tanık olduk.

Düşünceli bir şekilde tasarlanmış bu görsel alanlar, anında yaşanmış bir görünüm elde etmek için sanat eserleri, dekoratif seramikler, yemek kitapları ve diğer ilginç şeylerle özenle tasarlanmıştır - kişilik ekleyerek ve ev gibi hissettiren bir alanla sonuçlanır.

'Belirsizlik çağında ve yoğun dijital yaşamlarla, insanlar yavaşlayacak ve dokunsal öğelerin ve kişisel hazinelerin rahatlığı ve güvenliği ile kendilerini kuşatacak bir alan için giderek daha fazla nostaljik hale geliyorlar. Her şeyi dolaplarda saklamaktan uzaklaşıyoruz, bunun yerine camlı dolaplarda ve büyük evlerin raflarında ve şifonyerlerinde çini ve gümüş eşyalardan ilham alıyoruz - sonuçta maksimalist ve minimalist stiller arasında oturuyoruz” diyor Merlin Wright, British Standard and Plain English'de Tasarım Direktörü.

20. ÇEKMECELİ CİHAZLAR

20. ÇEKMECELİ CİHAZLAR

Bu çok yeni bir yenilik değil – Fisher & Paykel ilk DishDrawer™ ürününü 20 yıl önce piyasaya sürdü. Ancak, mutfaklarımızın ergonomisine daha fazla ilgi duymaya başladıkça ve çoğumuz sırt sorunları yaşadıkça bu yenilikçi cihazlar daha popüler hale gelecektir.

Fisher & Paykel'in DishDrawer™ ve CoolDrawer™ ürünleri, hayatı kolaylaştıran bir dizi işlev sunar. Tezgah yüksekliğine yerleştirildiğinde, eğilme ihtiyacı önemli ölçüde azalır ve tuz, parlatıcı veya deterjan doldurmak için artık diz çökmenize gerek kalmaz - normal bir çekmeceyi açmak kadar kolaydır.

21. 'BROKEN-PLAN' YAŞAM

21. 'BROKEN-PLAN' YAŞAM

Önümüzdeki on yılı belirleyecek olan yeni bir tasarım modeli kullanılmaya başladı. Mutfak planlarken açık planın yerini alacak. Yeni fenomen, 'bozuk plan' olarak adlandırılıyor. Açık plan tasarımın ferah hissini koruyan trend, yemek pişirmek, rahatlamak ve eğlenmek için farklı alanlar ve yuva benzeri köşeler oluşturmak için bağımsız mobilyalar, dolaplar ve ev bitkilerinin kullanımını sağlar.

22. HAZIR ODALAR VE ÇAMUR ODALARI

22. HAZIR ODALAR VE ÇAMUR ODALARI

Yardımcı alanlar - fonksiyonel ama düşünceli bir şekilde tasarlanmış yardımcı alanlar, kiler ve çamaşır odalarını kastediyoruz - ana mutfaktan uzakta günlük ihtiyaçlarınızı barındırmak için mükemmel  alanlar sağlar. Yardımcı alanlar ve kiler dolapları nihai statü sembolü haline geldi ve mutfak istek listelerinde hızla bir numara haline geldi.

Bir hizmet odasına sahip olmak bir statü sembolü haline geldi. Temiz ve düzenli alanlar ve gayretli temizlik için mevcut trendle birleştiğinde, çok ihtiyaç duyulan özel bir temizlik alanı sağlıyor, ”diyor British Standard and Plain English Tasarım Direktörü Merlin Wright.

23. BOYALI MUTFAKLAR

23. BOYALI MUTFAKLAR

2021 yılı, elle boyanmış mutfakların canlandığını gördü. Ledbury Studio'nun kurucusu Charlie Smallbone, "İyi giyiyorlar, daha da iyi yaşlanıyorlar ve fabrikada uygulanan bir laminatın ulaşamayacağı şekilde onarılabilir olmaya devam ediyorlar" diyor. 'Bu açıdan bakıldığında, el boyaması da ekolojik olarak daha sağlıklı.'

Mutfak dolapları için en çekici ve çeşitli kaplamalardan biri olan boya, hem geleneksel mutfağın klasik görünümüne hem de canlı modern lineer tasarımlara kendini borçludur.

Avantajı, neredeyse sınırsız renk seçeneğiyle, eviniz ister dönemsel, ister çağdaş, ister kırsal, ister kentsel olsun, kendinizi özgürce ifade etmenize olanak tanır. Ve gelecekte bir değişiklik veya güncelleme istiyorsanız, her zaman yeniden boyayabilirsiniz.

24. ASKILI AYDINLATMA

24. ASKILI AYDINLATMA

Instagram mutfak trendleri ile ilgili bir araştırmada nelerin trend olduğunu inceledi. Mutfak adaları üst sıralarda yer aldı, ancak bir sonraki aranan terim 'avize ışıklar' oldu.

Pratik bir ek olmanın ötesinde, mutfak sarkıt aydınlatması, tezgah alanları üzerinde de dekoratif bir özelliktir.

Floella Interiors'dan Sarah Davies, "Aydınlatma, herhangi bir mutfak tasarım planının anahtarıdır" diyor. Benim tavsiyem şu olacaktır: farklı asma mutfak aydınlatma fikirlerini keşfetmeye açık olun. Örneğin, mutfağa heyecan katmak için birden fazla avize ile takım yapmak gibi.'

25. RETRO TARZ MUTFAK

25. RETRO TARZ MUTFAK

Geçmişten gelen tasarım stilleri geri dönüş yapmakta - ancak yeni, çağdaş bir tarzda. Otuz yıl öncesinin boyalı mutfağından ilham alan Ledbury Studio, daha modern mutfak tasarımlarının yanında güzel bir şekilde oturması için boyaları ve ahşap renk tonlarını yeniden yorumluyor.

26. KARIŞIK MALZEMELER

26. KARIŞIK MALZEMELER

Malzemelerin karıştırılması söz konusu olduğunda kontrast kraldır; İşin püf noktası, kullanılan her malzemenin diğerlerini tamamlamaya teşvik etmesini sağlamaktır.

Ledbury Studio'nun, pirinç ve çelik, mermer ve koyu renkli ahşaplarla bir araya gelerek  bu lüks ve canlı aile mutfağında kazanan bir formül olduğunu kanıtlanıyor.

Mimar Natalia Miyar, "Stillerin kendinden emin bir şekilde harmanlanmasını sağlamak için dokunsal malzemelerin bir karışımını kullanın" diyor. Mermer, ahşap ve metaller. Ahşap ve metalin farklı tonlarıyla birbirini iyi bir şekilde tamamlar ve genellikle açık renk bir mermer yüzeye sıcaklık ve kontrast getirir.

'Mutfakta farklı tezgahlar için zıt malzemeler kullanmak, doğal olarak bir oda içinde farklı alanlar yaratır, sadece bir alanı daha pratik hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda estetik olarak da yaşamak için görsel olarak hoş ve uyumlu bir alan yaratır.'

27. BEYAZ MUTFAKLAR

27. BEYAZ MUTFAKLAR

Beyaz mutfakların bu kadar kalıcı bir şekilde popüler olmasının pek çok iyi nedeni var: beyaz sakin, düzenli, minimal ve ışığı artırıyor - giderek daha yoğun (ve bazen biraz kaotik) olan bir alanda tüm sahip olunması gereken nitelikler.

Beyazı değiştirmek de çok kolay: 'Beyaz dolaplar size taze, temiz minimal bir görünüm vermek için harikadır, ancak aynı zamanda renk ve dokuyu bir araya getirmek için harika bir zemindir,' diye ekliyor Sarah.

Ve elbette, yeni bir eve taşınma zamanının geldiğine karar verirseniz, potansiyel alıcıları memnun etme olasılığı en yüksek olan beyaz mutfaklardır.

28. YÜZER RAFLAR

28. YÜZER RAFLAR

122.000'den fazla kişi yüzen rafların olduğu bu resmi Instagram'da beyendi. Sadece pratik olmakla kalmazlar, aynı zamanda en çekici mutfak aksesuarlarınızı sergilemek için mükemmel bir mekandırlar ve mutfağınızı bir yemek pişirme alanından çok bir yaşam alanı gibi hissettirirler.

Bunu paylaşın arkadaşlarınızda okusun!

Facebook'a GönderWatsapp'a GönderTwitter'a GönderLinkedIn'e Gönder