Mutfakta Seramik Döşemeleri

Mutfak zemin döşemeleri birçok stilde kullanılabilir ve ailenizin en ağır kullanıma dayanabilir. Seramik zeminler mutfaklar için doğal bir seçimdir. Seramik sert, suya dayanıklıdır, leke tutmaz, yoğun yaya trafiğine, yağ ve temizlik malzemelerine dayanır ve kokuları veya bakterileri barındırmaz.

Mutfak zemini  genelde üç tip malzeme kullanılır: fayans, seramik ve granit. Fiyatları, metrekare başına 100 ila 800 lira arasında değişmektedir.

Mutfak zemini için zemin döşemeleri bu kadar çok tercih edilen sert malzemeler bir dezavantajı da vardır. Mutfağı sürekli kullananlar rahat terlikler giymek veya yer paspasları ya da kilimle kullanmak isteyeceklerdir, çünkü uzun süre bu üç sert yüzey üzerinde durmak bacaklar ve sırtlar için zorlayıcı çıplak ayak için soğuktur ve düşen tabaklar, kupalar ve bardaklar çarpma anında kırılabilir.

Bu ultra sert yüzey evcil hayvanlar veya çocuklar tarafından zarar görmez ve dökülen yiyeceklerden kaynaklanan lekelere karşı dayanıklıdır. Ancak suya dayanabilmesi için uygun sızdırmazlık gerektirir.

Nasıl Temizlenir: Derz lekesini önlemek için dökülenleri hemen silin. Düzenli olarak süpürün, tozunu alın veya vakumlayın ve ara sıra yüzeyi nemli bir paspas veya bezle silin. Çelik tel ve ovma bezleri gibi aşındırıcı maddelerden kaçının. 

Mutfak Döşeme Çeşitleri

Seramik ve fayanslar benzerdir. Her ikisi de sert, dayanıklı bir karo üretmek için yüksek sıcaklıklarda ateşlenen kil karışımlarından yapılır. Her ikisi de camlı veya sırsız olarak gelir. Bunun ötesinde, önemli farklılıklar var.

Seramik

Normal seramik yer karosu, Porselen açıkça ayırt edilmesi için bazen "fayans olmayan" olarak adlandırılır. Kilden yapılmıştır, porselen kuzeninden daha yumuşaktır ve hemen hemen her renkte sert aşınma yüzeyi oluşturmak için sırlanmıştır. Daha yumuşak olduğu için kesilmesi ve takılması daha kolaydır. Porselenden daha gözenekli olmasına rağmen, cam, mutfaktaki dökülmelere ve sıçramalara karşı dayanıklı bir yüzey oluşturur. Kurulumu kolaydır, ancak porselenden biraz daha fazla hasara eğilimlidir.

Porselen

Porselen yer karosu, kil karışımına kum eklenir ve normal seramik karodan daha sert, daha yoğun ve daha az gözenekli bir karo üretmek için ısı ve basınçla yapılır. Yüksek trafikli alanlar, mutfaklar ve banyolar için iyi bir seçimdir. Herhangi bir iklimde açık havada kullanılmak için yeterince zordur.

Sırlı porselen karo, pişirme sırasında renkli bir yüzey elde etmek için uygulanan cam benzeri bir kaplamaya sahiptir. Sırsız porselen kil karışımına renk katar, böylece renk ve desen karo boyunca taşınır. Sırsız porselende herhangi bir aşınma veya çizik görülmez.

Porselen montajı zor olabilir ve özel aletler gerektirir, bu da kurulumu daha az DIY dostu bir proje haline getirir.

Kum ve minerallerden yapılmıştır, seramik karodan daha sert ve yoğundur ve suya dayanıklıdır. Ama kurulumu daha zor.

Taş

Taş yer karoları, arduvaz, granit, kireçtaşı, traverten ve mermer dahil olmak üzere doğal taştan yapılmıştır. Çoğu taş karo gözeneklidir ve her iki ila üç yılda bir kaliteli bir taş kapatıcı ile yenilenmesi gerekir.

Taş cilalanabilir veya honlanabilir. Cilalı taş yüzeyler ıslandığında kaygandır, ancak cilalama, taşın tüm güzelliğinin ortaya çıkmasını sağlar. Honlanmış taş karolar daha fazla çekiş sağlar ancak daha az canlı bir görünüme sahiptir.

Taş güzel ve dayanıklıdır, ancak sızdırmazlık gerektirir ve en pahalısıdır.

En popüler karolar, harç hatlarını en aza indiren ve küçük bir mutfağı daha büyük gösteren geniş biçimli stiller. Kareler en popüler şekillerdir, ancak dikdörtgenler, altıgenler ve sekizgenler bir açıklama yapabilir. Dama tahtasından sepet örgüsüne kadar çeşitli desenler oluşturmak için bir veya daha fazla stili birleştirebilir ve görsel ilgi için vurgular ekleyebilirsiniz.

Karo Döşeme Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Ek Hususlar

Mutfağınız için fayans seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar:

dayanıklılık Porselen Emaye Enstitüsü (PEI), karo dayanıklılığını belirlemek için bir derecelendirme sistemi oluşturmuştur. Mutfak zeminleri için Sınıf 3 (orta trafik) veya Sınıf 4 (orta ile yoğun trafik) dereceli karoları seçin.

Su direnci. Bazı karo türleri sünger gibi suyu emer, mutfak için en iyi seçenek değildir. Neme meyilli mutfaklar için maksimum %0,5 emiş oranı ile sırsız fayans ve maksimum %3 oranında sırlı fayans yapıştırın.

Doku. Dokulu zeminler zemini daha az kaygan hale getirir ve kiri maskeler, ancak temizlenmesi daha zor olabilir. Kaymaktan endişeleniyorsanız, lavabonun önü gibi endişe duyulan alanlara paspas eklemeyi düşünün.

Alt tabaka. Karo, pürüzsüz, düz, sert ve temiz bir alt zemine döşenmelidir. Mevcut alt zemine bağlı olarak, karonun altında bir çimento karo destek tahtası gerekebilir.

Mutfak Fayans Döşemenin Dezavantajları

Karo sert, affetmeyen bir yüzeydir. Düşen bardaklar ve tabaklar hayatta kalamaz ve uzun saatler boyunca yemek hazırlamak yorgunluğa neden olabilir. Fayans sesi yansıtır, bu nedenle fayans döşeme gürültülü bir ortama katkıda bulunabilir. Alan kilimleri ve yorgunluk önleyici paspaslar iyi çözümlerdir.

Fayans da bakım gerektirir. Seramik karonun kendisi dayanıklı olmasına rağmen, karolar arasındaki harç yaşla birlikte kirlenebilir. Zeminlerinizin yeni görünmesini sağlamak için düzenli olarak bir derz dolgu macunu kullanın.

Fayans yüzeyleri ıslandığında kaygan olabilir. Çekiş konusunda endişeleriniz varsa, Engelli Amerikalılar Yasası tarafından kaymaya karşı dayanıklı olduğu onaylanan karoları arayın. ADA sertifikasını ambalaj kutuları ve ürün literatüründe görebilmeniz gerekir.

Bunu paylaşın arkadaşlarınızda okusun!

Facebook'a GönderWatsapp'a GönderTwitter'a GönderLinkedIn'e Gönder