Dekorasyon

Mükemmel Değişim

Anahtar teslim tadilat yaptırmak ev ve iş yerinizde ki alanlara ayrı zamanlarda tadilat yaptırmaktan daha ucuza ve daha homojen bir yapıya sahip olmanızı sağlar.

Ücretsiz Keşif İçin Bizi Çağırın

İzmir dahilinde Ücretsiz Keşif için arkadaşlarımız gelsin. Ev ve iş yerinizi görsün, yapılacaklar hakkında bilgi alışverişi yapalım ve fiyatlandıralım.

Tadilat Projenize Nasıl Hazırlanmalısınız?

Televizyon şovlara bakılırsa, bir evi yenilemek yaklaşık 24 dakika sürüyor. Herkes bunun doğru olmadığını biliyor, gene de insanlar kısacık bir sürede oluşan değişimden hoşlanıyor. Hızlıca olacakmış hissine kapılıp ev tadilatının karmaşık ve zor olduğu düşünceden uzaklaşıyorlar. Bütün evi yenilemenin ana unsurları hakkında bir fikir veren başlıkları sizin için sıraladık.

1. Tasarım ve Planlama

Bir peçete yada kağıt parçası üzerine bir eskiz çizin ve liste oluşturun. Bu sayede tadilatın nasıl ilerlemesi gerektiğine dair sağlam bir dizi düşünceye sahibi olursunuz. Tadilat, fiziksel olarak uygulamaya başlamadan önce, o kağıt parçaları üzerinde hataları düzeltmek maliyetsiz ve daha az sinir bozucu olur. En önemlisi gerekli tadilat için finansmanınız olduğundan emin olun.

Kendinize bir "evet/hayır" listesi hazırlayın. Bu listede neleri kendiniz yapacaksınız neleri profesyoneller yapacak belirleyin.

Kendiniz yapmak istemediğiniz işler için malzeme satışı yapan yerler ve tedarikçileri gezin.

İzin gereken işleri belirleyin başvurularınızı yapın.

2. Çatı, Temel, Su Sorunları, Dış Cephe Kaplama, Pencereler

Çatı değişimi veya onarımı; temel düzeltme; su sızmasını durdurmak; dış cephe kaplaması ve pencere değişim/onarımı olacak mı?. Bunlar büyük projeler önce yapılmalı ve profesyoneller tarafından yapılmalı. Çünkü sonraki projeler bunlardan etkilenecektir.

Evin üzerinize çökmeyeceğinden (temel, büyük yapısal sorunlar) ve kuru kalacağından (çatı, dış cephe kaplaması, pencereler) emin olarak gelecekteki yenileme çalışmalarınızı korursunuz.

Temel yapıyı sabitleyin.

Zayıflamış duvarlar, kirişler ve taşıyıcı kirişler gibi iskelet yapıda kesinlikle üşengeçlik yapmayın gerekli onarımları acilen yaptırın.

Çatıyı onarın veya değiştirin.

Gelecekteki tadilat çalışmalarını tehdit edebilecek ciddi şekilde hasar görmüş pencereleri değiştirin. Ciddi şekilde hasar görmemişse, değiştirme işlemini daha sonrasına bırakın gerekli onarımları yaptırın.

Dış cephe kaplaması su sızmasına izin verecek kadar hasar görmüşse, kaplamayı onarın veya değiştirin. Ciddi şekilde hasar görmemişse, değiştirme işlemini daha sonrasına bırakın gerekli onarımları yaptırın.

3. Yıkım

Evin daha sonraki projelerle değiştirilecek bölümlerinin söküm ve yıkılması gereken yerleri belirleyin.

Atık için belediyeden atık konteyner kiralayın yada biriktirme alanı için izin alın.

Evin tadilatı yapılacak olan alanların tamamını veya bir kısmını dikkatlice yıkın.

Yıkım, yapım ve montaj sırasında ev kullanılmaz hal alacaktır yeni ikame adresinizi ayarlayın.

Kurşun bazlı boya ile kaplanmış yüzeyleri yıkarken veya sökerken dikkatli olun.

4. HVAC Kanalı, Klima,  Elektrik ve Sıhhi Tesisat

Duvarlar ve tavan açıkken; havalandırma kanalları, elektrik tesisatı, sıhhi tesisat, kalorifer ve gaz tesisatı gibi hayati hizmetler yapılmalı.

Duvarlar ve tavan açıkken, HVAC şirketinin merkezi ısıtma ve klima için kanal sistemi kurmasının zamanı geldi.

Yeni elektrik ve sıhhi tesisat sistemlerini deneyin kontrol edin.

Yenilenmiş evin duvarında açıkta kalan elektrik prizi ve tellere dikkat edin.

5. Pencereler

Değişen pencerelerinin takılması ve takıldıktan sonra çalışmasını kontrol edin.

Pencere montajı, ister bütün ister kısmi olsun, neredeyse her ev tadilat projesinde kesinlikle vardır.

6. Yalıtım

Duvarlara ve tavana yalıtımlarını döşendikten sonra üzerileri kapanmadan önce kontrol edin.

Yalıtım hızlı ilerler ve üstü çabucak kapanır.

 7. Alçıpan montaj işleri

Duvarları alçıpanla kapatma, tavan kapama ve dekorasyonu, sıva ve zımparalama işlerinden sonra gözle ve elle kontrol edin..

Alçıpan ustalarımız, alçıpan levhaları gerektiği şekilde yerleştirir, sıvar ve kurumaya bırakır. Kuruduktan sonra pürüzsüz bir yüzey elde etmek için zımparalanır. Bazen, kesintisiz bir yüzey elde edene kadar işlemi defalarca tekrarlarlar.

 8. Ahşap İşleri

Ana yapı olmayan ama hem kullanım kolaylığı sağlayan hem de görsel tatmini sağlayan ahşap işlerinin bazıları: süpürgelikler, pervazlar, pencere ve kapıların etrafındaki süslemeler, yerleşik elemanlar (kitaplıklar, gardıroplar, mutfak dolapları, banyo dolapları, kahvaltı köşeleri, vb.) gibi işlerin siparişini en az 2 hafta önce verin.

Kaliteli ustalar bu işlerle evinize son dokunuşları verir.

9. İç Mekan Boyama, Duvar Kağıdı ve Diğer Yüzey İşlemleri

İç duvarların boyanması, duvar kağıdının yapılması, kalıpların ve süslemelerin boyanması duvar işlerinin en gözde kısmıdır. Oluşmuş tüm görsel hataların rötuşunu yapar.

Boyama ve duvar kaplama yapılan tadilatta devam eden işlerinize zarar verebileceğinden, iç mekanda yaptığınız son şeylerden biri olmalıdır.

Döşemenizi döşemeden önce mi yoksa sonramı boya işleri başlamalı? Bu geniş çaplı bir tartışmadır. İlk önce döşeme döşemek, boyanın döşemeye bulaşabileceği anlamına gelir. İlk önce boyama yapmak, zemin ve diğer işlerde duvarlarınızı çizebileceği anlamına gelir.

10. Döşeme

Laminant parke, masif parke, fayans, seramik gibi işleri sona bırakın.

 Yenileme sürecinde döşemeyi mümkün olduğunca geç döşemek, döşeme yüzeyini önemli hasarlardan kurtarır.

11. Dış Cephe Kaplaması, Oluklar

Evin büyük kısmı bittiğinde, dış cephe kaplaması yapmak güvenlidir. Bunu daha önce yaptırmak istemezsiniz (kesinlikle gerekli olmadıkça), çünkü kapılar ve pencereler vb. gibi tadilat yapılan evin elemanları dış cephe kaplamasını bozabilir.

Bunu paylaşın arkadaşlarınızda okusun!

Facebook'a GönderWatsapp'a GönderTwitter'a GönderLinkedIn'e Gönder